Ukrajina a Rusko žádají ochranu Záporožské jaderné elektrárny. Navzájem se obviňují z útoků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí vyzvali, aby mezinárodní společenství ochránilo Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou na Ukrajině okupují ruská vojska. Oba přitom ve svých prohlášeních obvinili druhou stranu z ostřelování zařízení, které je největším svého druhu v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters.

Sledujeme online Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záporožská jaderná elektrárna

Záporožská jaderná elektrárna | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Areálem jaderné elektrárny v sobotu a v neděli otřásly silné exploze. Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří jsou v zařízení přítomni, ohlásili škody na některých budovách, systémech a vybavení. Poškození ale podle nich jadernou bezpečnost neohrožuje.

„Nikdo z našich národů nemá zájem na tom, aby se v našich jaderných zařízeních odehrály nějaké nebezpečné incidenty,“ řekl Zelenskyj ve videopřenosu na parlamentním shromáždění NATO v Madridu. „Všichni potřebujeme zaručit ochranu před ruskou sabotáží,“ dodal.

‚Zprávy jsou extrémně znepokojivé.‘ Záporožskou jadernou elektrárnou otřásly desítky explozí

Číst článek

Rusko předtím uvedlo, že při ostřelování Záporožské jaderné elektrárny hrozí riziko jaderného neštěstí. Podobně jako v neděli přitom uvedlo, že je za útoky zodpovědná Ukrajina, což Kyjev opakovaně odmítl.

Ve snaze přinutit Kyjev, aby s útoky přestal, by se měly sjednotit „všechny země světa“, uvedl Peskov.

Ruští vojáci areál Záporožské jaderné elektrárny obsadili na začátku března, provoz stále zajišťují Ukrajinci. Z ostřelování a poškozování zařízení se Kyjev a Moskva opakovaně viní navzájem.

Ruský prezident Vladimir Putin na začátku října nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii navzdory Putinovu dekretu elektrárnu považuje dál za ukrajinskou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme