V Záporožské jaderné elektrárně bouchla ruská mina. ‚Mění ji ve vojenskou základnu,‘ tvrdí Enerhoatom

V ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně explodovala ruská mina a okupační síly se to pokusily skrýt před pracovníky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), uvedla ve čtvrtek ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Největší evropskou atomovou elektrárnu okupují od loňska ruské invazní síly, Mezinárodní agentura pro atomovou energii v ní má své inspektory.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží

Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Enerhoatom Rusy obvinil z toho, že energetické zařízení proměňují na vojenskou základnu a oblast kolem ní zaminovávají. Moskva ani mezinárodní agentura se zatím k tomuto tvrzení nevyjádřily.

Ruské jednotky plně obklíčily Bachmut, tvrdí Kreml. ‚Předčasné závěry,‘ oponuje šéf wagnerovců

Číst článek

„Podle informací zdrojů zahřměl výbuch v blízkosti strojovny čtvrtého energetického bloku. Jak uvedli samotní jaderní teroristé, explodovala jejich mina,“ napsal Enerhoatom na svém telegramovém účtu, aniž by upřesnil, kdy mina explodovala.

Zvuky výbuchu podle něj slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory ruské okupaci v atomovém zařízení nadále pracují. Rusové se však snažili pracovníky ‚uklidnit‘ a stopy rychle skrýt, aby je neviděli experti MAAE,“ tvrdí ukrajinská energetická společnost.

Ruské vojsko se Záporožské jaderné elektrárny zmocnilo za dramatických okolností loni v březnu během prvních dnů invaze na Ukrajinu. Zařízení se následně opakovaně stalo terčem ostřelování, z čehož se navzájem obviňovaly ruská a ukrajinská armáda.

V okolí zesilují boje

Šest reaktorů elektrárny je nyní odstaveno a elektřinu, která je zapotřebí, aby se zabránilo jejich roztavení, zajišťuje pouze jedno zbývající elektrické vedení.

‚Příroda je na naší straně.‘ Ukrajina omezila výpadky elektřiny i díky tání sněhu a opravě jaderného bloku

Číst článek

Šéf MAAE Rafael Grossi nedávno podruhé navštívil elektrárnu ve snaze zprostředkovat dohodu, která by zajistila její bezpečnost. Ruským agenturám tehdy řekl, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany.

MAAE podle Grossiho nyní pracuje na koncepci ochrany samotné elektrárny a nikoliv území kolem ní, napsala agentura TASS. Na vytvoření bezpečnostní zóny kolem atomového zařízení se podle agentury AFP zaměřila předchozí neúspěšná jednání.

Grossi také upozornil, že v oblasti atomové elektrárny, která se nachází v těsné blízkosti válečné fronty, zesílily boje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme