Poprvé od konce studené války čelíme hrozbě jaderného konfliktu, varuje generální tajemník OSN

Poprvé od konce studené války existuje hrozba jaderného konfliktu, myslí si generální tajemník OSN António Guterres. Mezinárodní společenství proto podle něj musí vytrvat v tlaku na severokorejský režim. Guterres to v pátek řekl na mnichovské bezpečnostní konferenci. Před KLDR na konferenci varoval také šéf NATO Jens Stoltenberg.

Mnichov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN António Guterres na mnichovské bezpečnostní konferenci

Generální tajemník OSN António Guterres na mnichovské bezpečnostní konferenci | Foto: Ralph Orlowski | Zdroj: Reuters

„Poprvé od konce studené války čelíme hrozbě jaderného konfliktu," uvedl generální tajemník s odkazem na opakované jaderné a raketové testy KLDR. Pchjongjang podle něj jedná „zcela proti vůli mezinárodního společenství a jasně porušil několik rezolucí Rady bezpečnosti".

Írán staví v Sýrii továrny na rakety. Chce zničit Izrael, řekl Netanjahu Guterresovi

Číst článek

Guterres v pátek vyzdvihl jednotu, s jakou vůči KLDR - na rozdíl od situace například v Sýrii - postupuje Rada bezpečnosti. „Je zásadní, aby se v tlaku pokračovalo," podotkl. Všichni by se podle něj měli aktivně zapojit do úsilí o jaderné odzbrojení Severní Koreje.

S tím, že je na KLDR nutné vyvíjet tak silný tlak, jak je to jen možné, souhlasí i Stoltenberg, podle něhož severokorejský jaderný program představuje velké nebezpečí pro všechny spojence z NATO, kteří jsou všichni v jeho dosahu. „Pchjongjang je blíže Mnichovu než Washingtonu," poznamenal šéf aliance.

Jakékoliv vojenské řešení by podle šéfa této světové organizace bylo katastrofální, proto je nutné hledat diplomatické cesty. Guterres v této souvislosti zmínil možnost diplomatických jednání mezi Spojenými státy a KLDR.

Americký viceprezident Mike Pence tento týden řekl, že Spojené státy jsou ochotny jednat se zástupci Severní Koreje, aby komunistickému režimu tlumočily stanoviska týkající se tamního jaderného programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme