Jaderné elektrárny v EU projdou testy, začnou do 1. června

Všechny jaderné elektrárny na území Evropské unie podstoupí zátěžové testy. Začnou nejpozději 1.června. Na kritériích testů a způsobu jejich provedení se dohodly všechny země sedmadvacítky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Filip Jandourek

„Dosáhli jsme dohody všech členských zemí na otestování všech jaderných elektráren v Unii. Shoda panuje také na třístupňovém systému provedení testů,“ oznámil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

Zátěžové testy mají posoudit odolnost elektráren proti živelním pohromám jako jsou zemětřesení, povodně, bouře nebo extrémní výkyvy teplot. Bude se zkoumat, jak mají zajištěné náhradní zdroje napájení chlazení, které by měly vydržet několik dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zátěžových testech jaderných elktráren mluvila v Odpoledním Radiožurnálu ředitelka Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

Posuzovat se bude i jak jsou elektrárny chráněné proti lidskému selhání. Například proti havárii letadla nebo plavidla poblíž elektrárny. Preventivní opatření proti případným teroristickým útokům na jaderná zařízení se budou posuzovat odděleně.

Problém při jednání byl s utajením protiteroristické ochrany. Některé země namítaly, že by monitoringem prozradily, jaká mají opatření.

„Bezesporu by to mohlo sloužit jako studnice informací právě pro ty, kteří by teroristický útok chtěli provést. Navíc každá země má svůj poměrně specifický systém ochrany proti takovým činům. Já věřím, že i na tyto záležitosti budou bloky testovány, ale vyžaduje to čas,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hünner, který se jednání účastnil.

Testy se budou provádět ve třech fázích. Po vyplnění podrobné zprávy samotnou elektrárnou, zkontroluje její odolnost národní dohledový orgán pro jadernou bezpečnost a nakonec i sedmičlenná skupina složená z národních expertů zemí, které mají jaderné elektrárny, zástupců Evropské komise i zemí, které jaderná zařízení neprovozují.

Konečné výsledky testů se mají zveřejnit na konci dubna příštího roku.

Analýzy mají ukázat, co by šlo vylepšit

Unie dnešním rozhodnutím reaguje na problémy, které postihly japonskou jadernou elektrárnu Fukušima po březnovém ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami. Podle ředitelky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je ale výraz zátěžové testy spíše symbolický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Testy.mp3

„Ve skutečnosti se bude přehodnocovat bezpečnost provozovaných jaderných bloků na základě toho, co dnes víme o nehodě ve Fukušimě. Nebude se tedy testovat, jestli elektrárna vydrží výbuch, povodeň nebo požár, ale budou se znovu dělat analýzy, které ukáží, jak je elektrárna robustní a jestli se nedá udělat ještě něco, co by její bezpečnostní parametry zlepšilo,“ řekla Drábová.

Ředitelka Státního ústavu pro jadernou bezpečnost ve vysílání Radiožurnálu už dříve řekla, že zátěžové testy jsou předčasné. „Důkladná analýza po havárii vždy trvá měsíce a možná i roky. Poučení z Fukušimy se tak budeme dozvídat ještě několik příštích let,“ vysvětlila Drábová.

Pavel Novák, Igor Maňour, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme