Rada bezpečnosti OSN by měla zasednout kvůli ruskému ‚jadernému vydírání‘. Vyzval k tomu Kyjev

Kvůli ohlášenému rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku v neděli Ukrajina vyzvala k mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN. Její stálí členové by podle Kyjeva měli zakročit proti ruskému „jadernému vydírání“, informovala agentura AFP. NATO označilo krok Moskvy za nebezpečný a nezodpovědný, olsko za ohrožení míru v Evropě. Šéf diplomacie EU pohrozil Bělorusku dalšími sankcemi.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 18:12 26. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská raketa RS-24 Jars

Ruská mezikontinentální balistická střela vybavená termonukleárními zbraněmi RS-24 Jars | Zdroj: Profimedia

„Ukrajina očekává od Británie, Číny, Spojených států a Francie účinné kroky, které Kremlu zamezí provádět jaderné vydírání,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí s odkazem na čtveřici států, které jsou spolu s Ruskem stálými členy RB OSN s právem veta. „Požadujeme za tímto účelem okamžité svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN,“ dodává prohlášení.

Ruská agentura TASS otočila: střely z ochuzeného uranu náhle porušují normy mezinárodního práva

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vzkázal Misku, že v případě rozmístění jaderných zbraní je sedmadvacítka připravená odpovědět dalšími sankcemi. „Pokud by Bělorusko umístilo ruské jaderné zbraně, znamenalo by to neodpovědnou eskalaci a hrozbu pro evropskou bezpečnost. Bělorusko to stále může zastavit, je to jejich volba,“ napsal Borell na twitteru.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v neděli stanici CBS řekl, že USA zatím nemají žádné informace o tom, že by Rusko jaderné zbraně na území sousedního státu převezlo, nebo náznaky, že se je Moskva chystá použít na Ukrajině.

Mluvčí Severoatlantické aliance v neděli ruskou „jadernou rétoriku“ označil za nebezpečnou a nezodpovědnou. „NATO je ostražité a situaci pozorně sledujeme. Nezaznamenali jsme žádné změny v ruském postoji k použití jaderných zbraní, které by nás vedly k úpravě našeho vlastního,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí.

Moskvu zároveň obvinil ze soustavného porušování závazků, pokud jde o kontrolu jaderných zbraní. Putin naopak v sobotu řekl, že Moskva rozmístěním jaderných zbraní do Běloruska žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní neporušuje, a poukázal na to, že Spojené státy mají podle něj rozmístěny své jaderné zbraně v několika zemích NATO. To mluvčí aliance označil za zavádějící.

Jaderný rukojmí

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v neděli v souvislosti s ohlášeným rozmístění mruských jaderných zbraní v Bělorusku uvedl, že krok povede k destabilizaci Běloruska, které se podle něj stalo „jaderným rukojmím“ Moskvy.

putin’s statement about placing tactical nuclear weapons in Belarus – a step towards internal destabilization of the country – maximizes the level of negative perception and public rejection of russia and putin in Belarusian society. The kremlin took Belarus as a nuclear hostage.

08:27 – 26. 03. 2023

120 614

Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak uvedl, že Putin se chová „příliš předvídatelně“. Rozmístěním jaderných zbraní do Běloruska podle něj přiznává, že se obává porážky, a jediné, co mu zbývá, je zastrašovací taktika. Uvedl také, že Rusko tímto krokem porušuje dohodu o nešíření jaderných zbraní.

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin. V zemi bude deset letadel schopných je nést

Číst článek

Polsko slovy mluvčího ministerstva zahraničí Lukasze Jasiny krok Moskvy odsoudilo jako „zesílení hrozby pro mír v Evropě i ve světě“, uvedla agentura PAP. Podle prohlášení německé diplomacie, na které se odvolává agentura DPA, jde o „další pokus o jaderné zastrašování“ ze strany Ruska

Americký Institut pro studium války ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině označil Putinovo prohlášení za informační operaci s cílem vyvolal obavy Západu z jaderného střetu. Podle něj je však krok „irelevantní z hlediska rizika eskalace směrem k jaderné válce, které zůstává extrémně nízké“.

Analytici také uvedli, že Putin zřejmě hledal příležitost k rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku již od zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu loni v únoru. Připomínají také, že běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nabídl Rusku rozmístění jaderných zbraní již v listopadu 2021.

Podle institutu tento krok prohloubí ruskou kontrolu nad Běloruskem. Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už více než rok vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice východoevropská země nevyslala, ale poskytla Rusku k útoku proti Ukrajině své území. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme