Čína je ochotná jednat o jaderných zbraních s USA. Biden by se už tento měsíc mohl sejít se Si Ťin-Pchingem

Čína souhlasí, že se Spojenými státy bude jednat o omezení jaderných zbraní, napsal ve středu americký list The Wall Street Journal. Cílem Washingtonu je podle WSJ předejít závodům ve zbrojení s Pekingem a Moskvou. Nejmenovaní američtí činitelé uvedli, že zástupci USA a Číny se sejdou v pondělí a půjde o první takovou schůzku od doby, kdy byl americkým prezidentem Barack Obama.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém projevu na 19. kongresu komunistické strany

Čína je ochotná jednat o jaderných zbraní s USA (ilustrační foto) | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

WSJ podotýká, že chystané jednání neznamená začátek formálních jednání s cílem stanovit limity ohledně jaderných zbraní, které každá ze stran drží. Tak to dlouho fungovalo mezi USA a Ruskem.

Rusko si zkoušelo ‚masivní odvetný úder‘. Při cvičení jaderných sil odpálilo dvě mezikontinentální střely

Číst článek

Pondělní schůzka bude pro Američany příležitostí získat vhled do čínské jaderné doktríny a do rozšiřování čínského jaderného arsenálu, který byl po celá desetiletí výrazně menší než jaderný arsenál Ruska a Spojených států.

Američtí a čínští vyjednávači se v principu shodli na tom, že už tento měsíc by se mohl v San Francisku sejít americký prezident Joe Biden se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem. Nicméně vysoce postavený zástupce Bidenovy administrativy v úterý řekl, že je ještě potřeba dopracovat důležité detaily.

Agentura Reuters píše, že zejména Spojené státy se v poslední době snaží o posílení bilaterálních diplomatických vztahů s Čínou, které se rapidně zhoršily poté, co byl nad americkým územím sestřelen údajně čínský špionážní balón.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme