Nepoužít nukleární zbraně jako první. Demokraté v Kongresu chtějí změnit jadernou doktrínu USA

Dva významní zástupci amerických demokratů v Kongresu navrhli zákon zakazující Spojeným státům použít jaderné zbraně jako první. Oznámil to americký zpravodajský server The Hill. Návrh, který předložili senátorka Elizabeth Warrenová a poslanec Adam Smith, má jedinou větu: Nepoužít zbraně jako první je politika Spojených států.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test balistické rakety Trident II D5, která byla vypuštěna z americké ponorky USS Nebraska (ilustrační snímek) | Foto: U.S. Navy/Mass Communication Specialist 1st Class Ronald Gutridge | Zdroj: Reuters

„Naše jaderná strategie je nejen zastaralá, ale je i nebezpečná,“ uvedli oba politici v prohlášení. Jejich návrh má zabránit chybným kalkulacím při použití jaderných zbraní a „zachovat morální a diplomatické vůdcovství USA ve světě“.

Šéf zpravodajců USA: KLDR se asi nikdy nevzdá všech svých jaderných zbraní

Číst článek

Podle poslance Adam Smith návrh uchovává možnost odpovědět jadernou zbraní na jaderný útok protivníka proti Spojeným státům nebo jejich spojencům.

Dlouhodobá strategie USA počítá s právem zasazení preventivního jaderného úderu. Změnit tento přístup zvažoval údajně bývalý prezident Barack Obama před svým odchodem z Bílého domu, ale neučinil tak na naléhání poradců, podle nichž by takový krok podnítil choutky protivníka.

Jiný návrh omezující použití jaderných zbraní už v úterý předložili v Kongresu další dva demokraté, poslanec Ted Lieu a senátor Ed Markey. Stanoví, že k nasazení jaderných zbraní jako první si musí prezident vyžádat souhlas Kongresu.

Pohled z Ruska

Rusko si právo udeřit jadernými zbraněmi jako první vyhradilo v revizi vojenské doktríny, o níž v září 2014 psala ruská média. Moskva by podle nich mohla jako první nasadit jadernou zbraň i v případě agrese vedené konvenčními prostředky, jestliže je ohrožena sama existence státu.

V Pekingu ve čtvrtek začaly diplomatické konzultace pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy USA, Británie, Francie, Číny a Ruska. Agentura TASS oznámila, že ruská delegace předala účastníkům konzultací dokument, v němž vyjadřuje znepokojení nad vojenskou doktrínou USA.

Podle Moskvy připouští americká doktrína možnost reagovat jadernými zbraněmi na „hrozby nejaderného charakteru“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme