Jaderné zbraně vyrábět nebudeme, tečka, prohlásil íránský ministr zahraničí

Írán nikdy nevyrobí jaderné zbraně, řek v neděli na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Země ale nereaguje dobře na výhrůžky, poznamenal v reakci na nedávná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o oficiální výstraze pro tuto blízkovýchodní zemi. Chování íránského režimu v neděli tvrdě kritizoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf | Zdroj: Reuters

"Íránu byla oficiálně doručena výstraha. Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely," tweetoval nedávno Trump po íránském raketovém testu. Slovy o dohodě narážel na jednání, která v roce 2015 ukončila letité spory o íránský jaderný program. Dohoda ruší protiíránské sankce výměnou za zpomalení jaderného programu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřen.

"Írán nereaguje dobře na výhrůžky, tlak a sankce, ale reagujeme velmi dobře na vzájemný respekt," řekl dnes k vyjádření prezidenta Trumpa ministr Zaríf. "Jaderné zbraně vyrábět nebudeme, tečka," doplnil. Jaderné zbraně by podle něj nepřispěly ani k bezpečnosti Íránu, ani k bezpečnosti jiných zemí.

Jemen: první bojiště Trumpova střetu s Íránem, který si ‚zahrává s ohněm‘

Číst článek

Zcela jiný pohled na Blízký východ v neděli na mnichovské konferenci nabídl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, podle něhož region čelí třem výzvám - Íránu, Íránu a Íránu. Znepokojují ho ambice Íránu týkající se jaderných zbraní i balistických střel, jakož i snaha Teheránu podkopávat režimy v dalších blízkovýchodních zemích jako je Bahrajn, Jemen, Libanon či Saúdská Arábie. Mezinárodní společenství by podle něj mělo vůči Íránu postupovat mnohem razantněji.

Lieberman se v neděli vyslovil také pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvořením dvou samostatných států. Vyžadovalo by to podle něj ale výměnu území i obyvatelstva.

Zaríf v neděli také navrhl, aby země Perského zálivu vytvořily skupinu, která bude pravidelně jednat o problémech regionu. Odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii. Írán přitom patří k zemím podporujícím režim syrského prezidenta Bašára Asada, který je v minulosti použil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme