Jaderní inspektoři by se brzy mohli vrátit do Severní Koreje

Jaderní inspektoři by se brzy mohli vrátit do Severní Koreje. V Pekingu to prohlásil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, který zítra zamíří na historickou návštěvu Pchjongjangu. Severní Korea minulý měsíc slíbila, že zastaví činnost atomových zařízení a umožní jejich mezinárodní kontrolu výměnou za ekonomickou pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Baradej | Zdroj: ČTK

Severní Korea vyhostila mezinárodní jaderné inspektory na konci roku 2002, krátce nato odstoupila i od Smlouvy o nešíření nukleárních zbraní a vloni v říjnu provedla svou první atomovou zkoušku.

Baradej má proto v Pchjongjangu dosáhnout pokroku při naplňování dohody vzešlé ze šestistranných rozhovorů a dojednat návrat inspektorů po více než čtyřech letech. Šéf mezinárodní agentury pro atomovou energii ale potvrdil, že půjde o postupný proces.

Muhammad Baradej také vyjádřil naději, že dojde k normalizaci vztahů mezi Agenturou a Severní Koreou a že se Pchjongjang opět stane jejím plnoprávným členem.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme