Jadernou elektrárnu v Černobylu překryje nový obří sarkofág

Nad jadernou elektrárnou v Černobylu vyrůstá obří kryt. V areálu se pomalu staví nový ochranný sarkofág, který bude chránit okolní prostředí před únikem radiace. Kryt má být vysoký 105 metrů, dlouhý 150 a široký 260 metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Černobyl a její betonový sarkofág, pod kterým se ukrývá zničený reaktor | Foto: Petr Vavrouška

Celý projekt měl být původně hotový už loni, výdaje se ale nakonec dostaly výš, než se očekávalo. Kryt stojí v přepočtu zhruba 58 miliard korun. S financováním pomáhala řada evropských zemí i Evropská unie.

Nový sarkofág nahradí ten dosavadní, který vznikl provizorně po tragédii v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986. Není ale dostačující a po třiceti letech chátrá.

Poslední ze čtyř původních reaktorů personál elektrárny odstavil až v roce 2000. I nečinné reaktory zaměstnávaly ještě několik let tisíce lidí.

Plně funkční byla elektrárna naposledy 26. dubna 1986. V ten den se stala místem nejhorší jaderné tragédie v dějinách jaderné energetiky. Do vzduchu se dostaly tuny radioaktivního materiálu a zabily tisíce lidí.

Černobyl | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme