Jadernou spolupráci Barmy a Severní Koreje prý nelze ověřit

Americké diplomatické depeše zveřejněné serverem Wikileaks přinášejí domněnky, že Barma v odlehlých pralesních oblastech staví jaderná zařízení. Podle tajných amerických materiálů s tím barmské vojenské vládě pomáhá Severní Korea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barma - ústí řeky Irrawady | Foto: Robert Mikoláš

Zahraniční komentátoři však varují před spolehlivostí informací pocházejících ze země s represivním režimem. Zpravodaj BBC Humphrey Hawksley uvedl, že v jednom objektu na řece Iravádí údajně pracovaly až tři stovky Severokorejců, prý jde o podzemní zařízení.

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák pochybuje o věrohodnosti a aktuálnosti zpráv. Již téměř rok se podle něho objevují informace o tajných objektech vojenského určení, raketách či podzemních tunelech, které nechávají barmští generálové stavět jako kryty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytika Milan Slezák komentuje věrohodnost zpráv o jaderných zařízeních v Barmě ve Světě o druhé Rádia Česko

„V nich by se mohli ukrýt v případě, že by na zemi zaútočily USA a porazily barmskou armádu tak efektivně, jako porazily iráckou. Z tohoto strachu přestěhovali barmští generálové hlavní město z Rangúnu do nově vystavěného Neipyijta,“ říká Slezák.

Barma by však podle něho měla na jaderný program dostatek financí díky velkému nerostnému bohatství. Kvůli němu s ní chce obchodovat jak Čína, tak i demokratická Indie.

I kdyby se spolupráce Barmy a Severní Koreje nad jadernými zařízeními potvrdila, Čína má prý širší vidění světa a jde jí o dobré vztahy se sousedními státy.

„Čína drží nad oběma státy ochranný deštník, ovšem nikoli pouze z ideologických důvodů. Chtěla by, aby jí Barma přenechala námořní základnu v Tichém oceánu, stojí také o rozsáhlé surovinové zdroje v Barmě. Je schopná rozmělnit sankce OSN uvalené na Barmu, navíc jí může dodat cokoli, co jí Západ v rámci sankcí odepírá,“ upozorňuje Slezák.

Že zprávy Wikileaks ve vztahu k Barmě nejsou spolehlivé, lze vyčíst i na jiném případu. Před lety podle nich řekl jeden čínský diplomat po nepokojích v Barmě, že barmští generálové by se možná sami vzdali moci, pokud by jim někdo zaručil, že zůstanou naživu a že nepřijdou o majetek.

Helena Berková, Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme