Jaderný program Íránu dál zaměstnává diplomaty

Pro mnoho íránských představitelů v čele s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem byl v uplynulých letech jaderný program jejich země věcí téměř posvátnou, pro kterou byli ochotni riskovat i mezinárodní sankce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Mezinárodní společenství, především to západní, naráží na vytrvalý nezájem o jednání o programu, který je podle Teheránu mírový, podle jiných ale ve skutečnosti slouží k vývoji jaderné zbraně. Dnes přišla zpráva, která na celou věc zdánlivě vrhá úplně nové světlo.

Uran se může obohacovat jinde

Íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že není proti tomu, aby se uran, který potřebuje Írán pro svůj reaktor, obohacoval v zahraničí. Vedoucího katedry mezinárodních vztahů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Petra Suchého jsem se zeptal, jak zásadní je tato informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a komentátor Milan Slezák k situaci v Íránu

Petr Suchý, vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity však bere zprávu s rezervou. "Na základě analýzy zpětného chování Íránu v posledních třech letech, můžeme zpozorovat podobných zpráv budících velká očekávání celou řadu. Vždy ale došlo k nějakému pro mnohé náhlému zvratu, kdy Írán od příslibů ustoupil." Bude pro to důležité vyčkat, co se stane v příštích měsících

"Írán se nachází v poněkud obtížné situaci, po prezidentské volbě prochází určitou vnitro-společenskou krizí, kdy narůstá odpor proti tamnímu politickému vedení. Proto se Teherán snaží o posílení na mezinárodní scéně, upozornil Petr Suchý.

Skepse i optimismus

Komentátor českého rozhlasu Milan Slezák je také na jedné straně k informacím o uranu skeptický, na druhé straně ale vidí určitý posun, je však otázkou, zda je posun opravdový- formulace totiž zní, že Írán by mohl zvážit vysílání uranu mimo hranice, nikoli, že se tak stane.

Kdyby se operace uskutečnila bude to ku prospěchu Západu i Íránu. Slezák také zdůraznil, že pro rozptýlení obav by musel Teherán zastavit veškeré obohacování uranu.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme