Jaderný program Íránu neohrozí arabské státy, uklidňuje šéfka evropské diplomacie

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová dnes navštíví Saúdskou Arábii. V hlavním městě Rijádu se setká s novým ministrem zahraničí Ádilem al-Džubajrem. Cílem Mogheriniové je především uklidnit arabské země, že dohoda světových mocností s Íránem je neohrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současná představitelka Evropské komise pro zahraniční záležitosti, Italka Federica Mogherini | Foto: European Commission Audiovisual service

Saúdská Arábie, hlavní regionální soupeř Teheránu, vyjádřila po podpisu íránské dohody znepokojení. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová je ale přesvědčená o přínosech, které dohoda s Íránem může mít i pro Blízký východ:

„Evropská unie se chce podílet na budování nové důvěry mezi zeměmi Blízkého východu. Doufám, že dohoda s Íránem pomůže řešit i velké krize, jako je Sýrie a Jemen,“ řekla Mogheriniová.

Do Teheránu se po Mogheriniové chystá i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a další evropští kolegové. Mogheriniová bude z Rijádu pokračovat do Teheránu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme