Jaderný program na vojenské účely nepotřebujeme, tvrdí íránský diplomat

Pozastavte obohacování uranu a svět uvolní některé sankce, vzkazují zástupci světových velmocí Íránu. Ženeva je ode dneška místem obnovených rozhovorů o íránském jaderném programu. Ještě před začátkem jednání dal Teherán najevo ochotu k vyjednávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský chargé d´affaires v Praze Gholam Reza Derikvand | Foto: Jaromír Marek

Západní země, především Spojené státy tvrdí: Teherán usiluje o sestrojení vlastní jaderné zbraně a tomu musíme zabránit. Írán všechna obvinění odmítá. Jeho jaderný program je prý výhradně mírový.

„Íránská vláda chce, aby světové mocnosti respektovaly právo Íránu na obohacování uranu, které je určeno pro mírové účely. To je otázka principu,“ řekl Radiožurnálu íránský chargé d'affaires v Praze Gholam Reza Derikvand.

Přehrát

00:00 / 00:00

S íránským chargé d'affaires mluvil reportér Jaromír Marek

Spor mezi Západem a Íránem trvá už roky. Íránci zatím nepřesvědčili, že neusilují o výrobu jaderné zbraně. Vyjednávači a diplomaté se marně snaží přimět Teherán k tomu, aby přestal obohacovat uran na hranici, jejíž překonání je nezbytné na cestě k jaderné bombě.

S novým prezidentem v čele se zdá, že Írán je k jednání otevřenější. Na okraji zasedání Valného shromáždění OSN se poprvé po šesti letech sešli šéfové diplomacie USA a Íránu. Dnes začíná jednání v Ženevě.

„Nepracujeme na vojenském využití jaderného programu a ani jej nepotřebujeme. Bezpečnost žádného státu nemůže být založena na jaderných zbraních. Nejvyšší duchovní vůdce Íránu navíc výrobu jaderné zbraně dokonce zakázal,“ zdůrazňuje íránský diplomat.

Dohody se Západem by chtěl Írán podle některých informací dosáhnout do roka, a co nejdřív se tak zbavit mezinárodních sankcí, které deptají jeho ekonomiku.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme