Jaderný transport dorazí do Německa. V pohotovosti je 19 tisíc policistů

Na německé území dnes zřejmě po jednodenním zpoždění dorazí vlak převážející vyhořelé jaderné palivo z Francie. Palivo, které pochází z německých jaderných elektráren a do Francie bylo dopraveno ke zpracování, směřuje do severoněmeckého Gorlebenu. Vlaková souprava je poslední z konvoje s radioaktivním odpadem. Transport provázejí protesty aktivistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak s jaderným odpadem

Vlak s jaderným odpadem | Zdroj: Reuters

Převozy vyhořelého jaderného paliva do Německa začaly v polovině 90. let a masové protesty ekologických aktivistů je provázejí pokaždé, stejně jako protesty odpůrců vybudování zamýšleného stálého jaderného úložiště v Gorlebenu.

Jak na Rádiu Česko připomněla německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová, kolem cesty panuje z bezpečnostních důvodů poměrně velké utajení. Do poslední chvíle není jasné, kudy transport pojede. Měl by pokračovat přes Sársko, ale existují i alternativní cesty přes Falc nebo Kell v Bádensku-Württembersku a do Gorlebenu by měl dorazit koncem víkendu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Transport s jaderným odpadem sleduje berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová. Mluvili jsme si s ní na Rádiu Česko.

Francouzská policie kvůli transportu zaangažovala na 3 tisíce příslušníků pořádkových sil. V Německu je podle zpravodajky povoláno do akce 19 tisíc policistů. Připomněla, že policie musela zasahovat už ve čtvrtek, ale největší manévry se čekají o víkendu, kdy by měl transport dorazit do Gorlebenu.

Tradičně totiž k největším střetům dochází před městem Dannenberg, kde se náklad musí přeložit z vlaku na auta a zbytek asi 20 kilometrové cesty absolvuje po silnici. Právě v závěru železniční tratě se protiatomoví odpůrci poutají ke kolejím, obsazují trať a do protestů zapojují i zemědělské stroje.

Německé protijaderné iniciativy předpokládají, že se letošních demonstrací proti převozu a pokusů o jeho zablokování zúčastní na 50 tisíc lidí. Například zítra v poledne se bude konat v Dannenbergu velká demonstrace, do jejíž organizace se zapojilo přes 100 různých svazů a organizací z celého Německa.

Poslední transport paliva

Nynější transport s jaderným palivem bude posledním. Je to na základě dohody z roku 2005, v níž se německá vláda zavázala, že už nebude posílat radioaktivní odpad ke zpracování do zahraničí. Všech 11 castorů naplněných vyhořelým radioaktivním odpadem je z minulosti, starší 20 let. Takže Německo muselo tento odpad od Francie převzít.

Německo po událostech v japonské Fukušimě odstupuje od jádra a rozhodlo, že postupně uzavře své atomové elektrárny. Ještě mu ale zbývá vyřešit právě otázku, kam s jaderným odpadem. Kromě Gorlebenu se v poslední době uvažuje i o dalších místech úložiště jaderného odpadu.

Odpůrci atomu tvrdí, že Gorleben je nebezpečný, že hloubka 800 metrů je příliš málo. Do projektu už bylo napumpováno kolem 1,5 miliardy eur. Rozhodnutí o konečném místě úložiště by mělo padnout v příštím roce. Německo má v současnosti kolem 14 tisíc tun radioaktivního odpadu a do doby, než vypne poslední jadernou elektrárnu, by to mělo být přes 17 tisíc.

Klára Stejskalová, Naďa Bělovská, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme