Jaderný transport v cíli své cesty

Vlak s jaderným odpadem z Francie dorazil ráno do úložiště Gorleben v severním Německu. Na trase z francouzského La Hague ho provázely protestní akce ekologických aktivistů a výrazná bezpečnostní opatření. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Německu Davida Šťáhlavského policie zadržela několik stovek demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

němečtí policisté | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Na posledním úseku byly Castory vyloženy ze železničních valníků a do Gorlebenu byly převezeny na nákladních autech. Policie musela vybojovat s demonstranty silnici, kterou asi 200 ekologických aktivistů celou noc blokovalo. Před polednem náklad šesti kontejnerů dorazil do cílového skladiště.

Policie se podle svého mluvčího chovala korektně - celkově je hlášen jeden zraněný a několik set zadržených. Jde o druhý jaderný transport v letošním roce po více než tříleté odmlce. První jarní přepravu Castorů provázely mohutné protesty. Při největší policejní akci v poválečné historii Německa se tehdy strhla skutečná bitva mezi policisty a odpůrci atomu. Nynější transport provázely mnohem mírnější protesty, kterých se účastnila asi jen třetina demonstrantů oproti jarním protestům. Policie přesto nasadila 15 tisíc mužů. Cena operace a škody na železnici se odhadují na 15 milionů marek.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme