Jaderný transport v cíli své cesty

Vlak s jaderným odpadem z Francie dorazil ráno do úložiště Gorleben v severním Německu. Na trase z francouzského La Hague ho provázely protestní akce ekologických aktivistů a výrazná bezpečnostní opatření. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Německu Davida Šťáhlavského policie zadržela několik stovek demonstrantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

němečtí policisté

němečtí policisté | Zdroj: ČTK

Na posledním úseku byly Castory vyloženy ze železničních valníků a do Gorlebenu byly převezeny na nákladních autech. Policie musela vybojovat s demonstranty silnici, kterou asi 200 ekologických aktivistů celou noc blokovalo. Před polednem náklad šesti kontejnerů dorazil do cílového skladiště.

Policie se podle svého mluvčího chovala korektně - celkově je hlášen jeden zraněný a několik set zadržených. Jde o druhý jaderný transport v letošním roce po více než tříleté odmlce. První jarní přepravu Castorů provázely mohutné protesty. Při největší policejní akci v poválečné historii Německa se tehdy strhla skutečná bitva mezi policisty a odpůrci atomu. Nynější transport provázely mnohem mírnější protesty, kterých se účastnila asi jen třetina demonstrantů oproti jarním protestům. Policie přesto nasadila 15 tisíc mužů. Cena operace a škody na železnici se odhadují na 15 milionů marek.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme