Jehel v ovoci přibývá, lidé ohlásili přes sto případů. Austrálie chce zvýšit tresty na 15 let

Začalo to jednou vaničkou jahod, v nichž byly nalezeny jehly. Nyní už bylo po celé Austrálii nahlášeno přes sto případů takto znehodnoceného ovoce a na seznamu jsou už také jablka a banány. Australská vláda kvůli tomu chce zvýšit trest vězení za kontaminaci potravin na 15 let, uvažuje také o zavedení až desetiletého trestu vězení za šíření hoaxů, tedy klamavých zpráv.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jehly v jahodách začínají ohrožovat australskou produkci tohoto ovoce. | Foto: Couleur | Zdroj: pixabay.com | CC0 1.0

Ve středu to podle Reuters prohlásil australský premiér Scott Morrison, který tak reagoval na neustálé přibývání případů nebezpečného ovoce.

K jahodám s jehlami přibyla i jablka a banány. Australská vláda vypsala odměnu 100 tisíc dolarů

Číst článek

Podle dosavadních informací zatím nebyl nikdo vážně zraněn, kvůli rostoucí panice však klesá poptávka po jahodách, což ohrožuje australský jahodový průmysl, který má hodnotu asi 160 milionů australských dolarů (2,5 miliardy korun).

„Stojí nás to hodně peněz. Jen na naší farmě takto denně sklidíme a vyhodíme ovoce v hodnotě 35 000 dolarů (550 tisíc korun),“ vypočítal Gavin Scurr, který pěstuje jahody ve Wamuranu, 64 kilometrů severně od Brisbane.

„To není vtipné, že někdo takto ohrožuje živobytí těžce pracujících Australanů,“ řekl premiér v Canbeře. „Pokud takovou věc děláte v této zemi, přijdeme si pro vás a potrestáme vás, co nejvíce to půjde.“

V Austrálii se objevují jehly v jahodách. ‚Zlovolný zločin, útok na širokou veřejnost,‘ řekl ministr

Číst článek

Morrisonova vláda by nyní chtěla zvýšit maximální délku vězení za znehodnocování potravin na 15 let.

Australský ministr také prohlásil, že mnoho z nahlášených incidentů mohou být pouhé hoaxy. I ty by nově mohly být považovány za trestný čin.

Vláda to chce schválit ještě před tím, než v parlamentu ve čtvrtek začnou dvoutýdenní prázdniny. Pokud bude návrh odsouhlasen, bude hrozit tvůrcům klamavých a poplašných zpráv až deset let vězení.

Někteří farmáři reakci vlády přivítali, podle jiných jim i tak hrozí finanční úpadek, pokud se klesající poptávka opět nestabilizuje. Australský premiér proto na svém twitterovém účtu ve středu zveřejnil také výzvu pro všechny Australany.

„To, co můžeme udělat jako Australané, je to, že koupíme nějaké jahody, tak jako to děláme vždycky… Tímto způsobem podpoříme náš průmysl a pomůžeme producentům zvednout se zpět na vlastní nohy.“

mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme