BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Pomsta za články před volbami? Brazilský prezident vydal dekret, který připraví média o část příjmů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro schválil kontroverzní dekret, který cílí na finanční příjmy tištěných médií. Prohlásil přitom, že nařízení je motivováno pomstou za to, jak o něm noviny psaly v době prezidentské kampaně. Po vlně kritiky však toto zdůvodnění popřel. Podle místní novinářské asociace dekret ztěžuje přístup k informacím, které požaduje veřejnost, napsala ve středu agentura AFP.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Společnosti obchodované na burze v Brazílii mají povinnost zveřejňovat své hospodářské výsledky v tisku. Za tím účelem si musí pořídit reklamní prostor, který v novinách zabírá několik stránek a je pro tato média významným zdrojem příjmů. Bolsonarův dekret tuto povinnost ruší.

Brazilský prezident čelí kritice za svůj výrok o zločincích. ‚Doufám, že budou umírat jako švábi,‘ řekl

Číst článek

Podle nového předpisu společnosti mohou výsledky zveřejnit buď v úředním věstníku, nebo na internetových stránkách brazilské komise pro burzy a cenné papíry.

„Byl jsem zvolen prezidentem i přes útoky téměř všech médií, která mě nazývala rasistou, fašistou... Tímto dekretem jim to náležitě vrátím,“ prohlásila hlava státu při slavnostním otevření továrny v Sao Paulu.

Tento výrok vzbudil vlnu kritiky a prezident ho vzal následně zpátky. Navzdory tomu, co předtím prohlásil, později tvrdil, že se nejedná o pomstu vůči tisku.

Spor s ekonomickým listem

Bolsonaro se ve svých projevech zaměřoval především na ekonomický list Valor Economico. „Doufám, že Valor Economico tento provizorní dekret přežije, opravdu doufám,“ prohlásil s úsměvem prezident.

Prezident je s listem ve sporu už od dob prezidentské kampaně, opakovaně ho nařknul, že na něj útočí. List jej zase obvinil z toho, že mu nechce poskytovat rozhovory.

Valor Economico rovněž v úterý vydal reportáž o prezidentově synovi Carlosovi Bolsonarovi, který dělá svému otci poradce. Bolsonaro mladší v reakci na reportáž list kritizoval na facebooku a obhajoval dekret, který podle něj podpoří brazilskou ekonomiku.

Ačkoliv je dekret v platnosti od úterý, kdy byl zveřejněn v úředním věstníku, jedná se zatím o takzvané provizorní opatření, které musí ještě definitivně schválit parlament.

Bolsonaro se ujal úřadu letos v lednu. Kvůli jeho provokativnímu vyjadřování a názorům podobným americkému prezidentovi mu někteří přezdívají „tropický Trump“. Podobně jako Trump má také v oblibě sociální sítě a útočí na tradiční média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme