‚Kdo přijde do této země, musí zpívat naši hymnu.‘ Brazílie odstupuje od migračního paktu OSN

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro potvrdil, že jeho země odstupuje od migračního paktu OSN, který minulý měsíc schválilo 152 států, včetně Brazílie. Vláda prezidenta Bolsonara, který je v úřadu od 1. ledna, už tento krok sdělila v dopise OSN. Ve středu o tom informovala místní média.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiašedesátiletý Jair Bolsonaro se stal terčem útoku ve městě Juiz de Fora. | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

„Brazílie je svrchovaný stát a sama se rozhodne, zda bude přijímat migranty, či ne,“ napsal Bolsonaro na svém twitterovém účtu. „Kdo přijde do této země, musí dodržovat naše zákony, pravidla a zvyky, včetně toho, že musí zpívat naši hymnu a respektovat naši kulturu,“ dodal prezident.

Prezidentem páté největší země světa se stal ‚tropický Trump‘ Jair Bolsonaro

Číst článek

Brazilci a imigranti tady budou žít ve větším bezpečí, pokud si Brazílie stanoví vlastní pravidla, bez nátlaku zvenčí,“ uvedl také Bolsonaro, který je označován za ultrapravicového politika.

Záměr odstoupit od globálního migračního paktu avizoval Bolsonaro už předtím, než dokument vláda jeho předchůdce Michela Temera minulý měsíc na Valném shromáždění OSN schválila. Proti se vyslovilo jen pět zemí: Česko, Maďarsko, Izrael, Polsko a USA. Dalších 12 zemí se zdrželo hlasování a 24 států OSN se zasedání nezúčastnilo.

Podpora nekontrolované migrace

Od migračního paktu, který je právně nezávazným dokumentem, si jeho příznivci slibují mezinárodní spolupráci v řešení problémů migrace či lepší boj proti pašerákům lidí. Podle kritiků ale text prezentuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž podporuje nekontrolovanou migraci. Jeho odpůrcům vadí i to, že text stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací.

Kapitán útočící na homosexuály a zastánce mučení. Cestu ‚tropického Trumpa‘ k moci dláždí kontroverze

Číst článek

Brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo minulý měsíc uvedl, že jeho země migraci vítá, ale pakt OSN považuje za nedostatečný nástroj řešení problému. Araújo tehdy dodal, že Brazílie bude dále pomáhat migrantům, kteří přicházejí zejména z Venezuely, odkud v posledních letech utíkají před autoritářským režimem a ekonomickou krizí.

Prezident Bolsonaro bývá některými srovnáván s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, a to nejen kvůli provokativní rétorice či oblibě v používání sociálních sítí. Podobně jako Trump i nový brazilský prezident chce měnit dohody, které jsou podle něj nevýhodné pro místní ekonomiku. Už dříve oznámil, že zvažuje odstoupení od pařížské klimatické dohody či vystoupení z regionálního obchodního bloku Mercosur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme