Jak je na tom bezpečnost Dánska?

Před mezinárodním terorismem není nikdo a žádná země v bezpečí. Přesto jsou státy, které jsou na mušce útočníků více, a kde riziko atentátů je tedy vyšší. Patří mezi ně potenciálně i Dánsko, které se aktivně angažuje prakticky ve všech horkých místech planety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kodaň | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

V Dánsku žije početná komunita imigrantů, značná část z nich přišla za prací v 70. letech a později za nimi přijeli i jejich příbuzní. V pětimilionovém státě dnes muslimové tvoří asi 3 %. Většina z nich se sžila s většinovou dánskou společností, avšak... "Pochopitelně malá část z nich se kloní k radikalismu a náboženskému fanatismu, " potvrzuje šéf detektiv kodaňské policie Per Larsen.

Poslední údaje, které se opírají o informace bezpečnostních služeb, hovoří asi o tisícovce lidí, s nimiž by v tomto ohledu mohl být problém. Jejich způsob myšlení tomu prostě nahrává a jejich radikalismus by dostal volný průběh, pokud by někdo obrazně řečeno zmáčkl ten správný knoflík.

Podle Pera Larsena se však Dánsko nepovažuje za zemi, kde dříme terorismus. "Jsme mírumilovná země a nemyslím, že by u nás mohlo dojít k nějakým teroristickým útokům. Jeden ale nikdy neví. Podvědomě si to v Kodani uvědomují i místní obyvatelé a turisté. Mám obavy, ale člověk nemůže čekat doma. Co se má stát, se asi stane, "říká fatalisticky turista z Nizozemska.

Reálnějším problémem než terorismus jsou v Dánsku drogy. Asi třetina místních obyvatel už v životě ochutnala hašiš. Ten považuje šéf detektiv Larsen za největší problém, jeho prodej byl sice už zakázán v pověstné komuně Christiania, avšak neustále se objevují nové a nové tajné prodejny. Držení jediné gramu této drogy je přitom trestné a přijde na 500 dánských korun, asi 2 500 českých korun pokuty.

"Máme velice dobrou spolupráci s českými policejními orgány v boji s narko obchodem ," pochvaluje si Per Larsen. Množství drog ilegálně proudících do Dánska je ale neštěstí mnohem tenčí než počet turistů.

Jak jsem se přesvědčil na ulicích města, je mezi nimi i hodně Čechů. Všem kodaňský šéf detektiv vzkazuje: "Není tu absolutně žádné nebezpečí pro turisty. Samozřejmě může se stát, že se náhodou stanete obětí nějaké drobné krádeže, ale Kodaň stále patří mezi nejbezpečnější hlavní města na světě. Ročně tu například dojde jen k 2 500 domovních loupeží, asi ke 3 000 krádeží aut, to je opravdu nízké číslo," říká Českému rozhlasu Per Larsen z kodaňské policie.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme