Jak olympijské hry mění pařížské předměstí? Francie si slibuje zlepšení života v jeho chudších částech
Jedním z největších odkazů olympijských her v Paříži má být čistá řeka Seina. Francouzi ale chtějí, aby investice do nových sportovišť, olympijské vesnice i stavby nových mostů pomohly taky chudším oblastem na předměstí hlavního města. Takovou oblastí je například departement Seine-Saint-Denis, s jehož obyvateli v dalším díle našeho olympijského zápisníku natáčel zpravodaj Martin Balucha.
Francie si od olympijských her slibuje, že zlepší život v chudších částech pařížského předměstí. Mezi ně se řadí i departement Seine-Saint-Denis na severním okraji Paříže, který se dlouhodobě potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti a chudoby.
Právě v Saint-Denis se nachází olympijská vesnice pro sportovce a taky několik olympijských sportovišť, které mají v budoucnu sloužit tamním obyvatelům.
„Už tady bydlím třicet sedm let. Myslím si, že se po olympiádě nic moc nezmění. Říkám vám to narovinu.“
Virginie je v důchodu. Jde právě z nákupu a za ruku drží svou malou vnučku. Nevěří, že místní obyvatelé budou mít dost peněz na to, aby mohli po olympiádě pravidelně navštěvovat nově postavená sportoviště.
„Lidé v Saint-Denis mají hluboko do kapsy. Podívejte se, kolik stojí vstupenky na olympijské hry. I lístky do metra jsou teď dvakrát dražší.“
Na kole až ke stadionu. Paříž před olympiádou otevřela desítky kilometrů nových cyklostezek
Číst článek
Oblast Saint-Denis patří mezi nejchudší ve Francii. Často se o ní mluví v souvislosti s kriminalitou a s nezaměstnaností.
„Jde o oblast, která se potýká s mnoha sociálními a ekonomickými problémy. Ty vychází z historie i z toho, že sem vždy přijíždělo mnoho lidí. Míra nezaměstnanosti se tady pohybuje kolem 16 procent, což je v průměru zhruba dvakrát víc než ve zbytku Francie,“ popsal Českému rozhlasu Lucas Touboulie z departmentu Seine-Saint-Denis. Věří, že olympijské hry tuto nechvalnou pověst změní.
„Trvali jsme na to, abychom se stali jedním z hostitelských míst olympiády. Věřili jsme, že urychlí už nastartované projekty a pomůže přilákat nové firmy. Saint-Denis je oblast, kde najdete mnoho opuštěných průmyslových areálů. To jsou všechno komplikovaná místa z urbanistického úhlu pohledu. Díky olympijským hrám se nám podařilo získat finance a začít klíčové stavby, jako je třeba olympijská vesnice.“
Osud olympijské vesnice po skončení her
V olympijské vesnici teď žije přes 14 tisíc sportovců. Jakmile skončí olympijské a po nich paralympijské hry, tak se začne s úpravami domů a z ubytování pro sportovce budou byty.
„Celkem tam bude 2800 bytů. Budou tam i prostory k pronájmu. Počítáme s tím, že tam v budoucnu bude žít 6000 obyvatel a že zhruba stejný počet lidí tam bude pracovat,“ říká Tristan, který pracuje pro město Saint-Denis.
V Paříži se oficiálně otevřela olympijská vesnice. ‚Je připravená nejlépe, co pamatuji,‘ uvedl Doktor
Číst článek
Čtvrtina z těchto bytů má být nabízená jako sociální bydlení. Podobně to bude i s byty v oblasti Le Bourget, kde teď přespávají novináři a produkční týmy.
Olympiáda také umožnila a urychlila stavbu další infrastruktury.
„Na několika místech jsme postavili protihlukovou bariéru podél dálnice. Jsou tu taky nové mosty a lávky. Všechno to jsou projekty, pro které jsme dlouho hledali řešení a prostředky. Olympiáda přinesla jak soukromé, tak i veřejné zdroje a podařilo se s těmito projekty pohnout. To je pro mě asi nejvýznamnější odkaz olympijských her.“
Přímo v departementu Seine-Saint-Denis vyrostla nová sportoviště, jako třeba akvacentrum, které hostí olympijské soutěže ve skocích do vody, synchronizovaného plavání i vodního póla.
„Z akvacentra se stane veřejný bazén, kam bychom si mohli jít zaplavat. Vstupné pro dospělé bude stát pět a pro děti tři eura. Zároveň ale tohle centrum bude moct i nadále hostit mezinárodní soutěže na úrovni mistrovství Evropy.“
Nové akvacentrum je hned naproti stadionu Stade de France, obyvatelům se otevře od příštího roku.