Jak plánují dovolenou Němci?

I když počasí zatím příliš nepřeje, doba dovolených se nezadržitelně blíží. A to nejen u nás, ale také v sousedních zemích. Například Němci byli vždy vyhlášenými dovolenkáři, jaké jsou trendy v dovolených v Německu a kam letos zamíří?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

brazilský chlapec na pláži | Foto: František Lutonský

Německo už není rájem milovníků dovolených. Chybí jim totiž stále více to nejpodstatnější - peníze. 38 % lidí proto chce, nebo bude muset na dovolené ušetřit. Stále ještě zbývá silná polovina těch, kteří nic na výdajích za letní odpočinek měnit nemusí, nebo nechtějí a 13 % si dokonce může dovolit dražší pobyty.

Rodiny s měsíčním příjmem alespoň 3 000 eur většinou jezdí na zahraniční dovolenou, pokud ale jejich rozpočet může počítat jen s 1 500 eury, dopřeje si cestu za hranice všedních dnů jen čtvrtina takto zajištěných rodin.

Kromě peněz, které hrají roli v 45 % rozhodnutí, je tu ještě otázka bezpečnosti, nebo spíše strachu z možných teroristických útoků. Proto třetina Němců raději letos neopustí Evropu, kde se cítí bezpečněji než za jejími hranicemi. Výhodné jsou zejména pobyty v nových členských zemích unie.

Např. v Polsku má euro o 35% vyšší kupní sílu než v Německu a podobné to je v Česku, kde si Němci mohou nakoupit o 30 % levnějši, nebo více než doma. Přesto se prakticky třetina obyvatel Německa spokojí s tuzemskou dovolenou a třetina zůstane vůbec doma, třeba na balkoně.

Zajímavé je, že naprostá většina východních Němců "Ossis" už po znovusjednocení zavítala na Západ, zatímco v opačném směru to byly jen tři čtvrtiny Zápaďáků - "Wessis" a z nich jen necelých 60% se odvážilo svou východní dovolenkovou zkušenost ještě někdy zopakovat.

Přesto má Východ jedno prvenství. Podle průzkumů je nejpopulárnějším domácím prázdninovým ostrovem Rügen - česky Rujána v Baltickém moři, která tak předstihl západoněmecký ostrov Sylt v Severním moři.

Mění se také nálady jednotlivých věkových kategorií. Penzisté už tolik netouží cestovat jako dříve. Naopak mladí pod 30 let si chtějí většinou užívat slunce a moře; neodrazuje ani vysoká nezaměstnanost a obavy ze ztráty zaměstnání během bezstarostné dovolené.

Jen 15 % Němců totiž nejezdí na dovolenou kvůli své práci a dalších 12 % protože nemá prostě na dovolenou čas. A když už se tedy Němci vypraví na dovolenou, pak většina z nich - 52% - dává přednost aktivnímu odpočinku v zájmu tělesné a dušení pohody.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme