‚Jak pokračovat dál.‘ Americký mírový vyjednavač překvapivě zavítal do Kábulu

Zvláštní americký mírový vyjednavač při jednáních s afghánským radikálním hnutím Tálibán Zalmay Khalilzad ve středu překvapivě zavítal do Kábulu. S odvoláním na bývalého náměstka afghánského ministerstva zahraničí Hekmata Karzáího o tom informovala agentura AP.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní americký mírový vyjednavač při jednáních s afghánským radikálním hnutím Tálibán Zalmay Khalilzad. | Zdroj: Profimedia

Hekmat Karzáí, který nyní vede kábulské Středisko pro studium konfliktu a míru, umístil na twitter fotografie ze setkání s Khalilzadem. Sdělil, že spolu probírali, „jak pokračovat dál“.

Nejmenovaný činitel Tálibánu agentuře AP sdělil, že skupina vedla neformální rozhovory s Američany; neupřesnil ale, kde se odehrály, ani kdo se jich zúčastnil.

Khalilzadova návštěva následovala jen několik dní poté, co americký prezident Donald Trump navštívil na Den díkůvzdání americké vojáky v Afghánistánu. Do země přiletěl dva měsíce od chvíle, kdy v reakci na bombový útok v Kábulu zrušil mírové rozhovory s Tálibánem. Během návštěvy u vojáků ale Trump řekl, že Tálibán usiluje o dohodu a že věří, že Tálibán chce i příměří.

A good meeting with Amb Khalilzad @U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad to discuss the latest in peace efforts. We spoke about the way forward, which amongst other things must include reduction of violence and zero civilian casualties.

12:25 – 04. 12. 2019

15 196

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme