Jak předcházet šíření nebezpečných potravin? V Lucemburku se sešli evropští ministři zemědělství

Zavedení úředníka pro potravinovou bezpečnost nebo pravidelné testy Systému včasného varování a reakce. Taková jsou témata pondělního jednání ministrů zemědělství Evropské unie v Lucemburku. Politici se zabývají i nedávným stahováním milionů vajec kvůli kontaminaci fipronilem.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Zlepšíme krizovou komunikaci mezi členskými státy a Evropskou komisí, abychom si byli jistí, že se informace dostanou k občanům rychle a srozumitelně,“ sliboval po zářijovém jednání států, ve kterých se jedovatá vejce rozšířila, eurokomisař pro bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

Ten by teď měl zástupcům členských zemí závěry předběžného jednání představit.

Fipronil: ze sedmi tun kontaminovaných potravin se stáhlo zatím 250 kilogramů

Číst článek

Také zmiňovaný skandál s vejci kontaminovanými fipronilem je předmětem pondělních debat ministrů.

Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. 

Kontroloři ho ve vejcích detekovali koncem srpna, kdy se jich na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony. V souvislosti s kauzou následně úřady provedly razie v několika zemích.

Vejce se přitom dostala do většiny zemí EU, a to včetně České republiky. Brusel i Amsterdam nyní čelí kritice kvůli údajně pomalé reakci úřadů, která k velkému rozšíření nebezpečných potravin měla vést. 

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme