Jak předcházet šíření nebezpečných potravin? V Lucemburku se sešli evropští ministři zemědělství

Zavedení úředníka pro potravinovou bezpečnost nebo pravidelné testy Systému včasného varování a reakce. Taková jsou témata pondělního jednání ministrů zemědělství Evropské unie v Lucemburku. Politici se zabývají i nedávným stahováním milionů vajec kvůli kontaminaci fipronilem.

Tento článek je více než rok starý.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce. Ilustrační foto.

Vejce. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Zlepšíme krizovou komunikaci mezi členskými státy a Evropskou komisí, abychom si byli jistí, že se informace dostanou k občanům rychle a srozumitelně,“ sliboval po zářijovém jednání států, ve kterých se jedovatá vejce rozšířila, eurokomisař pro bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

Ten by teď měl zástupcům členských zemí závěry předběžného jednání představit.

Fipronil: ze sedmi tun kontaminovaných potravin se stáhlo zatím 250 kilogramů

Číst článek

Také zmiňovaný skandál s vejci kontaminovanými fipronilem je předmětem pondělních debat ministrů.

Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. 

Kontroloři ho ve vejcích detekovali koncem srpna, kdy se jich na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony. V souvislosti s kauzou následně úřady provedly razie v několika zemích.

Vejce se přitom dostala do většiny zemí EU, a to včetně České republiky. Brusel i Amsterdam nyní čelí kritice kvůli údajně pomalé reakci úřadů, která k velkému rozšíření nebezpečných potravin měla vést. 

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme