Jak probíhá audience u Alžběty II.? Čtvrt hodiny, kdy se obvykle 'mluví o ničem'

Britská panovnice Alžběta II. přijme v londýnském Buckinghamském paláci prezidenta Miloše Zemana. Jde o první audienci českého prezidenta po 10 letech. Jak taková audience u královny obvykle vypadá, popsal ve vysílání Radiožurnálu publicista a specialista na britskou monarchii Alexandr Tomský.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klobouky, kostýmky, kabáty a perly. Britská královna Alžběta II. byla známá pro svou dokonalou barevnou souhru

Klobouky, kostýmky, kabáty a perly. Britská královna Alžběta II. byla známá pro svou dokonalou barevnou souhru | Zdroj: Reuters

Majordomus uvede prezidenta Zemana ke královně asi 15 minut po jedné hodině českého času. Následovat bude rozhovor mezi čtyřma očima, ke kterému se na konci přidá i první dáma Ivana. Delegace českého prezidenta předá královně Alžbětě také dar.

Podle informací Českého rozhlasu o konání návštěvy mezi Zemanem a královnou Velké Británie rozhodl důraz na problematiku válečných veteránů. Český prezident má během audience pozvat královnu k návštěvě České republiky u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Na dotazy, jak bude audience u britské královny vypadat, odpovídal ve vysílání Radiožurnálu Alexandr Tomský.

Prezident má na programu dvě schůzky, jednu s královnou a jednu s šéfem britské diplomacie. Jak obvyklé je, že prezidenta cizí země nepřijme i britský ministerský předseda?
To se stává velmi často. Královna symbolizuje Anglii, proto musí první ke královně.

Čeští prezidenti u královny

S Alžbětou II. se setkali i předchozí čeští prezidenti. Václav Havel poprvé v roce 1990, pak v 96. kdy Alžběta II přijela na návštěvu České republiky. V roce 1998 Havla v Buckinghamském paláci přijala s veškerými poctami včetně přehlídky vojenské stráže a slavnostního oběda. A Václava Klause s chotí Livii přijala královna v listopadu 2007.

Jaká je role královny při podobných návštěvách státníků z ciziny?
Britská královna má roli čistě ceremoniální. Ale to je právě zvláštnost anglické tisícileté monarchie, že panovník musí u všeho být. Bez ní se nemůže otevřít ani zavřít parlament, vláda nemůže udělat nic, dokud tam není královna.

Proto i zahraniční hosté - jako jsou ministři, premiéři a prezidenti - musí nejdřív formálně mluvit s královnou. Ona je symbol Anglie, ona jediná nemá britský pas, Anglie je jediná země na světě, která nemá dokonce ani svůj název na známkách a ceninách, reprezentuje ji prostě živá osoba.

Jak takové audience s královnou vypadají, o čem se při nich mluví, jaký mají protokol?
Mluví se o ničem většinou, záleží na tom, jak důležitá je osoba, která přišla a jaké má vztahy s Británií. Je to dost složitý ceremoniál, záleží, jak dlouhá je návštěva, zda dojde k přípitku, mluví se déle, případně královna hosta pozve na čaj. V případě České republiky půjde pravděpodobně jen o 15 až 18 minut. Zeman a jeho manželka budou jistě informováni o tom, jak se mají chovat, to je dost složité.

Je možné, že u audience není tlumočník?
To je dost běžné. Angličtina je světovým jazykem, tak jsou většinou lidé připraveni. V případě například arabských potentátů nebo lidí z jihovýchodní Asie tam tlumočník bývá.

Přijímá britská královna návštěvy ze zemí srovnatelných s Českem často? A kolik pozornosti se takovým hostům v Británii věnuje, třeba v médiích?
Poměrně málo, Česká republika není tak důležitá. Máme ale jednu výhodu, že jsme velmi známí Prahou, každý zná Prahu a Angličané se budou omlouvat, že ještě nebyli v Praze. Je to návštěva důležitá v symbolickém významu, Česko má v Anglii velmi dobrou pověst.

Jiří Hošek, Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme