Jak probíhá audience u Alžběty II.? Čtvrt hodiny, kdy se obvykle 'mluví o ničem'

Britská panovnice Alžběta II. přijme v londýnském Buckinghamském paláci prezidenta Miloše Zemana. Jde o první audienci českého prezidenta po 10 letech. Jak taková audience u královny obvykle vypadá, popsal ve vysílání Radiožurnálu publicista a specialista na britskou monarchii Alexandr Tomský.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Majordomus uvede prezidenta Zemana ke královně asi 15 minut po jedné hodině českého času. Následovat bude rozhovor mezi čtyřma očima, ke kterému se na konci přidá i první dáma Ivana. Delegace českého prezidenta předá královně Alžbětě také dar.

Podle informací Českého rozhlasu o konání návštěvy mezi Zemanem a královnou Velké Británie rozhodl důraz na problematiku válečných veteránů. Český prezident má během audience pozvat královnu k návštěvě České republiky u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Na dotazy, jak bude audience u britské královny vypadat, odpovídal ve vysílání Radiožurnálu Alexandr Tomský.

Prezident má na programu dvě schůzky, jednu s královnou a jednu s šéfem britské diplomacie. Jak obvyklé je, že prezidenta cizí země nepřijme i britský ministerský předseda?
To se stává velmi často. Královna symbolizuje Anglii, proto musí první ke královně.

Čeští prezidenti u královny

S Alžbětou II. se setkali i předchozí čeští prezidenti. Václav Havel poprvé v roce 1990, pak v 96. kdy Alžběta II přijela na návštěvu České republiky. V roce 1998 Havla v Buckinghamském paláci přijala s veškerými poctami včetně přehlídky vojenské stráže a slavnostního oběda. A Václava Klause s chotí Livii přijala královna v listopadu 2007.

Jaká je role královny při podobných návštěvách státníků z ciziny?
Britská královna má roli čistě ceremoniální. Ale to je právě zvláštnost anglické tisícileté monarchie, že panovník musí u všeho být. Bez ní se nemůže otevřít ani zavřít parlament, vláda nemůže udělat nic, dokud tam není královna.

Proto i zahraniční hosté - jako jsou ministři, premiéři a prezidenti - musí nejdřív formálně mluvit s královnou. Ona je symbol Anglie, ona jediná nemá britský pas, Anglie je jediná země na světě, která nemá dokonce ani svůj název na známkách a ceninách, reprezentuje ji prostě živá osoba.

Jak takové audience s královnou vypadají, o čem se při nich mluví, jaký mají protokol?
Mluví se o ničem většinou, záleží na tom, jak důležitá je osoba, která přišla a jaké má vztahy s Británií. Je to dost složitý ceremoniál, záleží, jak dlouhá je návštěva, zda dojde k přípitku, mluví se déle, případně královna hosta pozve na čaj. V případě České republiky půjde pravděpodobně jen o 15 až 18 minut. Zeman a jeho manželka budou jistě informováni o tom, jak se mají chovat, to je dost složité.

Je možné, že u audience není tlumočník?
To je dost běžné. Angličtina je světovým jazykem, tak jsou většinou lidé připraveni. V případě například arabských potentátů nebo lidí z jihovýchodní Asie tam tlumočník bývá.

Přijímá britská královna návštěvy ze zemí srovnatelných s Českem často? A kolik pozornosti se takovým hostům v Británii věnuje, třeba v médiích?
Poměrně málo, Česká republika není tak důležitá. Máme ale jednu výhodu, že jsme velmi známí Prahou, každý zná Prahu a Angličané se budou omlouvat, že ještě nebyli v Praze. Je to návštěva důležitá v symbolickém významu, Česko má v Anglii velmi dobrou pověst.

Jiří Hošek, Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme