Jak prožívala válku v Libanonu návrhářka Blanka Matragi?

Válku v Libanonu, která skončila jen před několika dny, zažili i někteří Češi, kteří z různých důvodů nemohli odjet ze země. Patří mezi ně i světoznámá módní návrhářka Blanka Matragi. Její příběh zaujal blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Janeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blanka Matragi | Foto: Vladimír Kroc

Válka je strašná vždy. Jak ji viděla Blanka Matragi? "Podle mě to bylo příšerné, bylo to opravdu peklo a prostě nebylo útěku." Dílny a kanceláře dnes už světoznámé módní návrhářky leží přímo v centru Bejrútu ve čtvrti Hamra, ve které žijí a pracují pohromadě křesťané a muslimové. Desetitisíce lidí z Bejrútu uprchly do hor, na sever, do čtvrtí, kde byli křesťané nebo drúzové.

"My jsme utekli na východ, do našeho letního sídla vedle Casina v sobotu dopoledne v devět hodin a v deset hodin, sotva jsme tam přijeli, dvě stě metrů od nás sestřelili LBC vysílač a telefonní centrálu. To vás nenechali nikde v klidu, v celém Libanonu."

Blanka Matragi zůstala, přestože mohla odjet do České republiky. "Šlo o to opravdu ty lidi, které jsem neopustila za celých pětadvacet let, je neopustit ani teď, podržet je. Kdo tady má nějaké závazky, podniky, nikdo neodešel."

Během války nešla často elektřina, voda, docházely pohonné hmoty. Paní Matragi pomáhala od počátku konfliktu svým zaměstnankyním. Ty svým etnickým a náboženským složením věrně odrážejí, jak pestré je složení obyvatel v Libanonu. "V prvních dnech, kdy nebyl plyn k sehnání a nebyla elektrika, tak jsme řekli všem švadlenám, ať tady přespávají, vařili jsme pro ně, prostě všichni si společně pomáhali. Až do poslední chvíle."

Libanon prodělal obrovské ztráty. Válka přišla na začátku turistické sezony a právě to byl v posledních letech pro tuto zemi hlavní zdroj příjmů. Jen první odhady přímých ztrát jdou do mnoha miliard dolarů. Paní Matragi některé zmínila: "Jsou tam rozbité všechny mosty a celá dálnice na sever směrem na Tripolis a všemi směry."

Nejtěžší jsou ale v Libanonu ztráty lidské a také ztráta střechy nad hlavou desetitisíců lidí. Proto se Blanka Matragi rozhodla pomoci, otevřít účet pro sbírku na pomoc Libanonu. "Já bych to chtěla dát tam, kde je mi nejvíc těch lidí líto, do těch křesťanských vesniček, které na jihu byly srovnané se zemí, a strašně ráda bych ty peníze dala na obnovu hlavně nemocnic a školství."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme