Jak se Evropa postaví k vězňům z americké základny Guantánamo na Kubě?

Podmínky případného přijetí vězňů z americké vojenské základny Guantánamo na ostrově Kuba. To bude jedním z témat dnešního jednání ministrů vnitra sedmadvaceti zemí Evropské unie v Bruselu. Zatím se ale starý konitnent připravuje jen na možnost umístit na svém území propuštěné americké vězně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak známo, prezident USA Barack Obama rozhodl americké vězení na vojenské základně na Kubě do roka uzavřít. Spojené státy ale zatím evropské země o přijetí některých vězňů, podezřelých z terorismu, nepožádaly.

Evropská unie teď hledá společný postoj k případnému umístění vězň z Guantánama na území svých členů. Na dnešní bruselské schůzce by si ministři měli vyměnit názory na to, jaká úskalí může mít začlenění takových lidí do společnosti unijních států.

Jak uvedl český ministr vnitra Ivan Langer, takové rozhodnutí je plně v kompetenci jednotlivých zemí Unie. Členské státy se zatím shodly na tom, že se budou vzájemně informovat. Přijetí osob z Guantánama v jednom státě totiž může mít dopady pro zbytek Evropy; třeba proto, že ve většině zemí platí volný pohyb osob.

O možnosti přijmout v Evropě některé bývalé vězně, kteří se nemohou vrátit do své vlasti, bude ministr Ivan Langer jednat ve Washingtonu v polovině března. Chystá se tam společně s místopředsedou Evropské komise Jacquesem Barrotem. Zatím ochotu přijmout guantánamské vězně projevily například Francie, Itálie a Španělsko s Portugalskem, ale také Estonsko a Maďarsko.

Proti jsou Dánsko, Nizozemsko, Švédsko a Rakousko. Česko by se podle slov ministra zahraničí Karla Schwarzenberga přijetím vězňů zabývalo, pokud je o to Washington požádá. Nejdřív ale musejí samy Spojené státy odpovědět na otázku, kolik jich přijmou u sebe doma. "Oni si je pochytali, tak ať se o ně taky postarají," prohlásil už v lednu Karel Schwarzenberg.

Přečtěte si také:
Americký soud komplikuje propuštění vězňů z Guantánama
Poslední soud na americké základně Guntánamo skončil
Přijetí vězňů z Guantánama zvažuje i Maďarsko
Europarlament: Unie by měla přijmout některé vězně z Guantánama
Vondra s europoslanci debatoval o možnosti přijmout vězně z Guantánama

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme