Jak se pekly české unijní buchty
Hlavním bodem oslav půlstoletí Evropské unie v Berlíně je lidová veselice u Braniborské brány. Tisícům obyvatel německé metropole a turistům se představuje všech 27 členských států. Kromě informačních materiálů a různých soutěží, nabízejí jednotlivé země taky něco ze své národní kuchyně. Berlínská pekařství a cukrářství dostala za úkol připravit 54 druhů typických druhů pečiva, po dvou z každé země. Česko dostala na starosti firma Thürmann.
Serdar Saral, stejně jako další kolegové z pekařství Thürmann, přistoupil k úkolu připravit povidlové buchty a koláče jako od maminky velmi zodpovědně. Od okamžiku, kdy dostali od české ambasády přesnou recepturu a obrazový materiál, k momentu, kdy jim výsledný produkt opravdu zachutnal, uplynulo 14 dní.
"Napřed jsme to jen tak nanečisto zkusili; to se upřímně řečeno moc nepovedlo. A pak jsme přemýšleli, v čem to vězí. Pak jsme buchty a koláče různě vylepšovali, ptali jsme kolegů, dávali jsme ochutnávat známým a sousedům, až jsme dospěli k produktu, kdy jsme si, řekli: Ano, to chutná opravdu dobře. Pomysleli jsme si, že když to chutná nám, bude to chutnat i ostatním lidem," vypráví Serdar Saral.
Recepty byly stoprocentně české, suroviny, včetně mnohdy problematické mouky, zase stoprocentně německé. A prvotřídní, zdůrazňuje německo-turecký pekař, žádný margarín místo másla. V čem vlastně byl "vývoji" buchet a koláčů největší problém?
"Nanejvýš problematické bylo dostat povidla do těsta na buchty. Zpočátku jsme na to šli způsobem, který používáme u našeho běžného sortimentu, to znamená vyválet těsto, přidat povidla a uzavřít. Při pečení ale takto buchty praskaly a povidla unikala ven. Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme buchty plnili ve stroji, ve kterém normálně dáváme náplň do pralinek. Pak ještě nastala potíž s příliš řídkými povidly. Když jsme je ale zahustili, šlo všechno jako po drátkách."
Serdar Saral nepochybuje o tom, že české pečivo uspokojí mlsné německé jazýčky. "Když jsme tu dělali ochutnávku buchet a koláčů, tak nezbyl jediný kousek. Zaměstnanci je buď všechny snědli, nebo si je vzali domů. Takže si myslím, že budou mít úspěch," dodává spokojeně. U Thürmannů pekli celkem šest druhů pečiva - dva české, dva irské a dva německé, celkem 8000 kusů. K dostání jsou na Třídě 17.června za jedno euro.