Jak se žije polským meteorologům
Babí léto předpovídají na říjen také polští meteorologové. V Polsku se ale tomuto ještě relativně pěknému, slunnému období říká "Zlatý podzim". Jak se žije meteorologům ve Varšavě zjišťoval náš tamní zpravodaj Pavel Novák v Institutu meteorologie a vodního hospodářství, ale také v Polském rozhlase.
Když nebe křižují blesky a provází je hromobití, je to pro meteorologa jednoduché předpovědět, co bude. Po bouřce přijde vyjasnění. Dnešní práce meteorologa už nespočívá v kreslení map s izotermickými a izobarickými čarami a často dokonce ani v jejich čtení. Hodně práce v meteorologickém institutu odvedou počítače.
"Předpověď počasí je výsledkem práce matematicko-fyzikálního programu, pomocí kterého počítač předpoví, jaké budou v daném místě a v dané nadmořské výšce teploty, tlaky, vlhkost a četnost srážek," vysvětluje mi před monitorem službu konající meteoroložka Malgorzata Tomczuková. I přesto, že počítač už zvládne hodně, musí člověk stále sledovat vývoj počasí, protože to se někdy může chovat i zcela jinak, než jak předpokládají modely uložené v paměti počítače. Ani ty totiž větru a dešti poroučet ještě neumějí.
Předpovídat počasí pro Polsko není vůbec jednoduché. V tak velké zemi se nikdy nedá říct, že všude v Polsku bude stejně. Ačkoli by se mohlo zdát, že je tato země z geografického hlediska jednou velkou plackou, místo hor počasí ovlivňují moře, řeky a vzájemné vlivy dvou typů podnebí.
"Polsko má nešťastnou zeměpisnou polohu," říká meteoroložka Anna Nemcová. Západní Evropa má typicky přímořské podnebí, které se vyznačuje chladnými deštivými léty a mírnými zimami. Z druhé strany na východě ovlivňuje zdejší počasí kontinentální podnebí se zcela opačnými rysy. Polsko leží na rozhraní těchto dvou velmi odlišných klimatických zón. Záleží tedy na tom, co bude silnější. Jestli kontinent, nebo moře.
Naše povídání přerušil telefon. Takových prý bývá hodně. Lidé se přímo u zdroje ptají, kam jet na víkend, aby tam bylo pěkně. Tento volající chtěl jet do města Olsztyn na severu Polska. Odpověď paní Malgorzaty ho příliš nepovzbudila. "Bude podzimně. Typicky podzimní počasí. Jeďte raději do Dolního Slezska. Tam bude sucho a bude tam svítit slunce." Pracovníci v oddělení předpovědí v meteorologickém institutu se střídají na 12 hodinových směnách. Nepřetržitě. Ve dne, v noci, o víkendech, ve svátky. Dá se tato práce dělat pro slušný výdělek, nebo je k tomu třeba být spíše nadšencem?
"Kvůli penězům ani ne. Tady se vydělává málo. Je třeba mít k tomu vztah, protože je to docela nevděčná práce. Myslím si, že v téhle profesi hrají velkou roli nejen znalosti, ale i intuice. Když nemá člověk cit pro počasí, tak se může cítit zklamaný tím, že se počasí neustále mění a že předpovědi ne vždy vycházejí," říká Malgorzata Tomczuková.
Meteorologové z Institutu nevystupují s předpověďmi ani v rozhlase, ani v televizi. Média mají vlastní specializované zpravodaje, kteří posluchače a diváky seznamují s tím, "jak bude".
Nestorem předpovědí počasí v Polském rozhlase je pan Andrzej Zalewski. Letos je mu osmdesát. Už 53 let přináší posluchačům předpovědi počasí určené především zemědělcům. Každé ráno vstává v půl páté a 3 minuty před sedmou, osmou a devátou hodinou seznamuje posluchače s aktuální meteorologickou situací. Jeho předpovědi jsou oblíbené pro svou jednoduchou a někdy i žertovnou formu.
"Bohužel s babím létem to asi nebude tak slavné, protože od neděle už můžeme počítat s přízemními mrazíky. Je to tak přátelé, a nic s tím nenaděláme. Podzim se usídlil v naší části Evropy."
Pan Zalewski čerpá informace o počasí ze servisu meteorologického institutu, ale má i vlastní skupinu spolupracovníků - lesníků a přírodovědců, kteří mu hlásí, kde už se zazimovávají zvířata, nebo se jinak projevuje přicházející změna počasí. Ne každé ráno má pro posluchače optimistické informace. Jak jim tedy podá onu hořkou pilulku se sdělením, že právě dnes bude špatné počasí?
"Snažím se v takovém případě využít svého rozhlasového talentu a umu a vytvořit určitou náladu. Připomínám lidem, že není důležité, jak je tam venku, ale jak nám je uvnitř v duši." Pan Andrzej má ještě jednu okřídlenou větu, která by měla posluchačům při zamračené obloze vnést trochu elánu do života. "Neexistuje špatné počasí. To jen my jsme se do toho počasí špatně oblékli."