Jak slaví Velikonoční pondělí Poláci?

Velikonoční pondělí probíhá v sousedním Polsku ve znamení svátku šmigus dyngus. Jde o vzájemné polévání se vodou. Ta má přinést zdraví a štěstí. V některých regionech ale tento starobylý zvyk překračuje únosné hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velikonoční zvyky | Foto: Lukáš Machalínek

Například v přístavním městě Štětín nebo v méně prestižních varšavských čtvrtích na pravém břehu Visly mívá policie každý rok problémy s vrhači igelitových tašek naplněných vodou. Ti házejí vodní bomby po chodcích. Házejí je do tramvají a metají jimi po autech.

V obci Dobra na jihu Polska vždy na Velikonoční pondělí chodí parta mladíků převlečených za šmigušniaky. Mají na sobě kostýmy upletené ze slámy a v rukou mají stříkačky vyrobené z vodovodních trubek. Každý vesničan, který jde na mši do kostela, dostane svou vodní dávku. Na kolemjdoucí lijí vodu, ale nemluví na ně. Jen neartikulovaně chrčí.

Šmigušniaci si své kostýmy - tedy kazajku, kalhoty, klobouk i masku pletou sami. I když voda z jejich stříkaček nepříjemně studí, zručnost v pletení slaměného oblečení se jim nedá upřít.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme