Jak slovenský ústavní soud zrušil očištění Babiše v kauze StB? Poslechněte si celý záznam

Slovenský ústavní soud zrušil ve čtvrtek pravomocné rozhodnutí, že je předseda hnutí ANO Andrej Babiš v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Babišovi vadí, že se spor vrací na začátek. Kompletní znění rozsudku si můžete poslechnout v článku.

Audio uvnitř Košice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Absence řádného odůvodnění důvěryhodnosti svědků (bývalých agentů STB, pozn. red.) zásadním způsobem zpochybňuje respektování principů spravedlivého procesu,“ zaznělo v jednací síni slovenského ústavního soudu. (12:36)

Přehrát

00:00 / 00:00

Kompletní rozhodnutí slovenského ústavního soudu z 12. října 2017

Ústavní soud vrátil případ nižším instancím mimo jiné kvůli tomu, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech StB nemá být Ústav paměti národa. Soud také dodal, že bývalé agenty nepovažuje za důvěryhodné svědky. 

Slovenský soud zrušil rozsudek, podle něhož Babiš nebyl agentem. 'Svědci z StB nejsou důvěryhodní,' tvrdí

Číst článek

Senát slovenského ústavního soudu tak vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa, že uvedené verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.

Předseda hnutí ANO v SMS Radižournálu napsal: „Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému.“

Ke čtvrtečnímu rozhodnutí se vyjádřili i jeho političtí oponenti. Například podle předsedy ODS Petra Fialy předsedu hnutí ANO opět dohnala jeho minulost.

Bureš a Šuman

Bratislavský rodák Andrej Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.

Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je jméno "Bureš" uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

mos, pan, haf, jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme