Jak to vypadá ve Washingtonu, když napadne několik centimetrů sněhu?

Jak dostat Washington na kolena? Tím si mohou lámat hlavu mnozí odpůrci Spojených států. Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka zjistil, že stačí pár dnů zimního počasí a americká metropole zažívá vážné problémy. Týká se to hlavně škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zimní radovánky ve Washingtonu | Zdroj: ČTK

Washington nepochybně patří mezi nejlépe střežená města na světě. Alespoň co se teroristického útoku ze vzduchu, po souši nebo po vodě týče. Stačí ale pár centimetrů sněhu, mírné náledí a je zle. Doprava se zasekne a omezí se provoz veřejných institucí. Nejcitelněji to zasáhne rodiny s dětmi.

Jak jsme se s manželkou dozvěděli z e-mailu v úterý ráno, škola se pro našeho osmiletého syna prostě zrušila. Stejně jako pro všechny žáky obecných škol ve Washingtonu a jeho předměstích. Totéž se opakovalo včera.

Překvapilo to i prezidenta Baracka Obamu: "Mým dětem dnes zrušili školu," podivil se prezident na tiskové konferenci určené původně čistě ekonomickým tématům.

S jistou mírou zadostiučinění konstatuji, že důvod uzavření škol překvapil Baracka Obamu stejně jako mne: "Kvůli čemu? Kvůli troše ledu?" podivoval se prezident důvodům kolapsu vzdělávacího systému v hlavním městě za souhlasného smíchu reportérů. V Chicagu se podle Obamy škola nikdy za takových podmínek neruší.

Americký prezident mi mluvil z duše. Ani u nás ve střední Evropě bychom trochu sněhu a ledu nepovažovali za důvod k uzavření škol. Na rozdíl od nás ale Barack Obama asi nemusí řešit problém kam s ním, nebo s ní. Tedy s ratolestí, která už dva dny za sebou zůstává doma na neplánovaných prázdninách. Předpokládám, že jeho dvě dcery mají v Bílém domě o zábavu postaráno.

Ne tak úplně náš syn. Naštěstí je manželka doma s mladší dcerou, a nemusíme proto hledat pečovatele. Přesto doufáme, že i ta vcelku směšná sněhová pokrývka roztaje a školy ve Washingtonu a okolí zase otevřou.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme