Jak víc připoutat Gruzii a Ukrajinu k NATO

Další vztahy s Ruskem a aspirace Gruzie a Ukrajiny na členství v Severoatlantické alianci. To by měly být hlavní body schůzky ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. A možná se na ní bude mluvit i o možném vybudování součástí amerického protiraketového deštníku v Česku a Polsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO

NATO | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Snahy Aliance k sobě víc připoutat bývalé sovětské republiky Gruzii a Ukrajinu jsou trnem v oku Moskvě. NATO s ní má po letním gruzínsko-ruském konfliktu v podstatě zmrazené vztahy, protože nedochází k oficiálním setkáním na úrovni velvyslanců.

Ani Tbilisi ani Kyjev ale pravděpodobně ještě nedostanou nabídku k zařazení do programu Akčního plánu členství. Ten musí předcházet přijetí do Aliance.

Ministři budou možná diskutovat i o dalším pro Rusko nepříjemném tématu - možné výstavbě amerického radaru v Česku a raketových sil v Polsku a jejich začlenění do budoucího systému protiraketové obrany celé aliance.

Bývalý polský prezident by se mohl stát šéfem NATO

Polský exprezident Aleksander Kwaśniewski by přijal nabídku na funkci šéfa Severoatlantické aliance. Byl by tak prvním exkomunistou v čele tohoto vojensko-politického paktu. Ministři zahraničí zemí NATO už tuto možnost sondovali, potvrdil Aleksander Kwaśniewski v rozhovoru pro televizi TVN24:

"Celá tato procedura je poměrně diskrétní. Nejde přece o casting. V létě se mě ministři zahraničí ptali, co si o tom myslím," prozradil polský exprezident. V kuloárech se ale uvažuje také o současném šéfovi polské diplomacie Radoslawovi Sikorském. Jméno nového generálního tajemníka NATO bude oznámeno na dubnovém summitu Aliance.

Ruský velvyslanec pro Český rozhlas: Nechceme radar!

Zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák v centrále aliance v Bruselu se na postoj Moskvy k americkému radaru v Česku aktuálně ptal velvyslance Ruska při NATO Dmitrije Rogozina. Ten považuje tyto zbraňové systémy za zcela destabilizují mír a bezpečnost v Evropě. Velvyslanec Rogozin tak odůvodňuje, proč se chystá Moskva rozmístit v Kaliningradské oblasti své rakety nasměrované na Západ. Po analýze, kterou provedli přední ruští experti, musela podle Dmitrije Rogozina politická reprezentace hledat vojensko-technické prostředky odpovědi.

"Nechceme tato opatření, protože chápeme, že samozřejmě každý meč vyprovokuje zdokonalení štítu a vylepšení štítu bude zase znamenat modernizaci meče. To je takový neustálý bludný kruh. Proto považujeme prvky strategické protiraketové obrany v Polsku a v Česku za zbraně namířené proti výsostným ruským národním zájmům. Máme je za zbraně prvního úderu. Proto prezident Medvěděv musel ve svém projevu k poslancům ruského parlamentu oznámit opatření, která přijmeme v Kaliningradské oblasti. Chci ale ještě jednou říct: Nechceme to udělat, ale budeme k tomu přinuceni."

Pan prezident Medvěděv řekl, že tato opatření byla přijata proto, že některé země - Polsko a Česká republika, aniž by se s kýmkoli poradili, se rozhodli rozmístit na svém vlastním území zařízení protiraketové obrany. S kým se měly poradit ?

"Mohu vám zodpovědně říct, že ani Spojené státy americké, ani Česká republika nebo Polsko se neporadily ani v rámci NATO. Naši kolegové z aliance, se kterými jsme mluvili, v to počítám i Němce, Francouze, Italy, ale i vaši sousedé ve Střední Evropě Maďaři říkali, že nic nevěděli o plánech Pentagonu a zodpovědných ministerstev Česka a Polska rozmístit na vašem území takové objekty. Vy jste prostě vaše spojence postavili před holý fakt. Nemyslím si, že jste si tím zvýšili reputaci. To za prvé."

"A za druhé: Polsko podle mého názoru za to dostalo pěkný dárek. Plnou modernizaci protivzdušné obrany. Je ale velmi zajímavé, že taková obrana se nedá použít proti hrozbě z Íránu. Ten totiž nemá letadla, která by doletěla tak daleko. Je tedy pochopitelné, že jde o obranu proti ruským leteckým silám. To ještě jednou dokazuje protiruský charakter téhle záležitosti."

"A co se týká české vlády, ta si dokonce ani neřekla o nějaký dárek za svou službu. Chovala se jako vláda, která se podřídila americkému vlivu. Nedostala za to žádné peníze, záruky, ani žádný bonus. Nic. To je velmi zvláštní. Možná existuje něco, co nevíme. Nějaká tajná dohoda. Nevědí o tom dokonce ani v NATu. Proto si myslím, že v tomto případě ukázala česká vláda politickou slabost."

Různí čeští i američtí představitelé se vás snažili přesvědčit, že ta zařízení nejsou namířená proti Rusku. Nepodařilo se jim to. Jaké kroky by uklidnily Moskvu a přesvědčily vás, že tyto prostředky nejsou namířeny proti vám, ale proti nebezpečí ze Středního Východu. Co by podle vás, pane velvyslanče Ruska při NATO Dmitriji Rogozine, bylo potřeba udělat?

"Jsou 3 možnosti, jak dokázat, že to není proti Rusku. Ta první je: Nic nestavět. To je ta nejlepší možnost. Druhá možnost: Dobrá, chcete to postavit ? Máte zbytečné peníze v době finanční krize? Vybudujte to tedy. Ale postavme to společně a spolu také rozhodujme o využití toho systému. Byl by společný - Ruska, Spojených států a NATA pro obranu celé naší severní polokoule před eventuální hrozbou raketového útoku."

"Třetí možnost je, že budeme mít technické záruky, že tento systém nemůže být ani teoreticky použitý proti nám. Pokud Američané tvrdí, že jde o obranu před nebezpečím ze Středního Východu, pojďme tedy zabetonovat radar tak, aby se mohl dívat jen na jih. Aby akční rádius radaru nezasahoval do území Ruska. Musí se najít takové technické řešení, aby se radar nemohl dívat na východ. To nám ale zaručit odmítli. Proto v nás ještě více roste přesvědčení, že nás zkrátka podvádějí."

Pokud se to stane, pokud náš parlament řekne: Ano, chceme tyto smlouvy s Amerikou. Jaký vliv to, pane velvyslanče Ruska při NATO Dmitriji Rogozine, může mít na naše vzájemné vztahy ?

"Víte, není dobré se ve světě chovat hloupě. Bohužel v minulosti jsme všichni dělali obrovské chyby a děláme je stále. Ale opravdu není potřeba si dvakrát naběhnout na hrábě. Když vás už jednou praštily, proč na ně stoupat znovu? Co ještě Česká republika s nekonfliktní politikou a dobrými sousedskými vztahy potřebuje k zaručení své bezpečnosti? Proč si má taková země vytvářet problémy?"

"Proč v noci chodit do ZOO, otevírat medvědí klec a dráždit ho holí? To dělají jen blázni. Z toho nemůže vzejít nic dobrého. Já si takovou budoucnost nepřeji. Nechci, aby se do toho zapletla "zlatá" Praha. Nikdo to nechce, kromě těch českých politiků, kteří se vůči Washingtonu chovají jako sluhové, ačkoli je o to nikdo nežádá."

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme