Jak vnímají válečný konflikt s Izraelem obyvatelé Libanonu?

Dnes ráno začalo 48 hodinové příměří mezi Izraelem a radikálním šíitským hnutím Hizballáh. Jak ale do té doby než začalo prožívali obyvatelé Libanonu válečný konflikt?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel vesnice Kana

Obyvatel vesnice Kana | Zdroj: ČTK

Mladá žena z městečka Kana přišla o celou svou nejbližší rodinu. "Už nemám nikoho. Jen tady bratrance. Náš dům spadl, co bude nevím," řekla tato šíitská muslimka televizi Al-Džazíra. Její záběry obletěly arabský a islámský svět. Slova téměř ještě dívky zasáhla a dojala každého, kdo je tady slyšel.

Záběry mrtvých žen a dětí, které byly postupně vytahovány z pod trosek, přiměly tisíce Libanonců k demonstraci u sídla OSN pro jihozápadní Asii v samotném srdci Bejrútu. Nikoho nezajímalo, že šlo o chybu, za kterou přišla omluva. Život už to nikomu nevrátí.

"Tohle je výsledek izraelské agrese a naprosté americké podpory Izraeli. Všichni by se měli semknout okolo hnutí odporu a libanonská vláda by měla přijmout rozhodnutí, že je také podpoří, že se zapojí proti Izraeli," znělo z davu demonstrantů.

Muž, který na demonstraci přišel s dvěma syny, s tím souhlasil: "Přišel jsem se vyjádřit proti masakrům. Zdá se mi, že to je kdo z koho, my nebo oni."

Konflikt provází také kolony uprchlíků. V Bejrútu, na sever od něj, v horách Šůf a také v Sýrii se ukrývá dohromady téměř třičtvrtě milionu lidí. Jižní předměstí Bejrútu je vylidněné, přes den si tam jen občas někdo zajde pro své věci. Majetek hlídají téměř neviditelní příslušníci Hizballáhu. Když se jim cokoliv nezdá, například auto jede příliš pomalu, přijdou se zeptat.

Jako dva mladí muži na skútru u města Dammúr nedaleko Saidy, když jsem natáčel rozhovor u zničeného mostu. Když se ujistili, že je vše v pořadku, podělili se se mnou o informace, kde se bombarduje: "Tady už teď nálety nejsou, bouchá to víc na jihu v Súru." Což je arabský název starověkého města Tyr.

Uprchlicí z jihu jsou často ubytovaní ve školách. Kdykoliv s nimi člověk mluví za přítomnosti příslušníků Hizballáhu, kteří se starají o jejich bezpečnost, má pocit, že by nejradši sami bojovali proti Izraeli.

"Držíme se pevně, jsme pevní v našem postoji. A s námi je šejch Hasan Nasralláh a předseda parlamentu Nabíh Barrí a ti chrání naše rodiny," řekla mi šedesátiletá Libanonka, která si sebou z jihu přivedla i svá vnoučata.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme