Jak vypadá předvolební kampaň v Polsku?

Už v pátek začneme vybírat naše zástupce v Evropském parlamentu. Také u našich severních sousedů vrcholí předvolební kampaň. Tam se ale volby konají až v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kampaň v Polsku | Foto: Pavel Novák

Některé strany vsadily ve volební kampani na národní notu, některé na slibování světlých zítřků. Většina se jich snažila na své kandidátky získat známé osobnosti. Levice ulovila Grzegorze Lata - člena zlatého fotbalového týmu z olympiády v Mnichově. Na kandidátku se prodral i poslanec, který se do Sejmu dostal díky tomu, že se účastnil reality show Big Brother. Možná mu televizní popularita pomůže k cestě nahoru i tentokrát. Lidovci se poohlédli do světa nejpopulárnějšího zimního sportu v Polsku - skoků na lyžích. Na jejich kandidátku se dostal bývalý trenér skokana Adama Malysze - Apoloniusz Tajner.

Všechny strany se shodly na tom, že kampaň se konala ve stínu vnitropolitické krize. Polsko už více než měsíc nemá parlamentem schválenou vládu a ve vzduchu visí hrozba předčasných voleb. Proto také některé strany využily tuto kampaň pro své zviditelnění se i před volbami do národního parlamentu. Výsledky nedělního hlasování totiž hodně napovědí o tom, jaká je dnes podpora stran mezi voliči. Proevropsky naladěné strany slibovaly občanům bránění jejich zájmů v parlamentu 25 národů. Euroskeptici hlásali národní nadřazenost nad Unií.

Radikální zemědělské odbory sebeobrana, které by jako dnes druhá nejsilnější politická formace v Polsku mohly podle průzkumů získat 13 z 54 pro Poláky vyhrazených křesel, dokonce hodlají navrhnout přehodnocení smlouvy o vstupu Polska do Unie a vyjednat lepší podmínky členství, než jaké dnes platí.

Podle toho, co řekl předseda Sebeobrany Andrzej Lepper v Evropském parlamentu, Unie dosud na Polsku vydělala desítky miliard dolarů tím, že sem vyvážela své zemědělské přebytky. Lepper říká, že je čas dluh splatit. A lidé na taková slova slyší. Nejvíce hlasů sice podle průzkumů získá v polských eurovolbách centristická Občanská platforma, ale hrozí, že Sebeobrana spolu s ultrakatolickou, nacionalistickou Ligou polských rodin obsadí třetinu polských mandátů ve Štrasburku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme