Jak zvládnout nával migrantů přímo na hranicí? Vyzkoušely si to tisíce vojáku z Česka, Maďarska a Rakouska

V rakouském Allentsteigu končí společné cvičení armád Středoevropské obranné spolupráce. Zúčastnilo se ho přes 2300 vojáků z Rakouska, Maďarska a České republiky. Cílem mise byla příprava na zvládání případného návalu migrantů u hranic Schengenského prostoru.

Allentsteig (Rakousko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci se snaží koordinovat figuranty, kteří mají představovat migranty na hranicích | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

Stovky figurantů se snaží dostat přes železné zábrany na hranicích a vojáci se je snaží zvládnout a zkoordinovat. Tak to vypadá na cvičišti v rakouském Allentsteigu. Jednotky si zkouší identifikaci nespolupracujících, zajištění zdravotní péče nebo jak zastavovat ty, kteří se snaží překročit hranice nelegálně.

Tedy na situaci, kterou Evropa zažila před dvěma lety. Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO by to ale dnes vypadalo jinak.

„Ta logistika toho, ty jednotlivé kroky jsou propracovány do detailu, musím říci. Z roku 2015 se, myslím, všichni poučili,“ řekl Stropnický.

Nejvíc vojáků poskytlo na cvičení Rakousko. Právě Vídeň bude v příštím roce předsedat Evropské unii a ochrana hranic prý bude jejím hlavním tématem.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme