Jaká bude budoucnost Jeruzaléma?

Jedním z nejpalčivějších problémů v izraelsko-arabských vztazích je budoucnost Jeruzaléma. Izrael v roce 1967 násilně zabral i jeho východní část, a právě tam chtějí mít hlavní město svého zamýšleného nezávislého státu Palestinci. Jak ale v arabské části Jeruzaléma zjistil Břetislav Tureček, řada Arabů po životě pod palestinskou vládou příliš netouží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé v Jeruzalémě | Foto: Archiv ČRo

Velká část jeruzalémských Arabů samozřejmě spojuje svůj osud s ostatními Palestinci a také sní o nezávislosti. Navíc i izraelští činitelé připouštějí, že ačkoli jsou si v Izraeli teoreticky všichni rovni, sem, do arabských čtvrtí chodí ze státního rozpočtu mnohem méně peněz než do židovských sídel. A Arabové mají v Izraeli daleko menší šance uplatnění než jejich židovští spoluobčané. Jenže ani tohle všechno neznamená automatickou radost z vidiny života pod vládou Palestinců.

"Nechci samozřejmě žít pod izraelskou okupací. Jenže zároveň odmítám žít pod vládou současné palestinské vlády. Obě hlavní hnutí Fatah a Hamás jsou zkorumpovaná a neudělala nic pro naplnění palestinských zájmů," říká arabský knihkupec z východního Jeruzaléma Munzar Fahmí.

Ve Spojených státech se má brzy konat mírová konference o izraelsko-palestinském uspořádání. Palestinská reprezentace usiluje o svrchovanost nad východní částí města. To samozřejmě vyvolává značnou nelibost v Izraeli - minulý týden například většina poslanců včetně tří desítek členů vládní koalice vyzvala premiéra Olmerta, aby na opětovné rozdělení města na konferenci v žádném případě nepřistupoval.

Přitom i mezi čtvrt milionem Arabů ve východním Jeruzalémě jsou tisíce těch, kteří jsou s izraelskými poměry spokojeni a o návratu pod arabsko správu nechtějí ani slyšet. Anebo alespoň odmítají rozdělení města, tak jako hoteliér a člen zdejší arabské honorace Fahmí Našašibí.

Skoro nikdo mezi zdejšími Araby si fyzické rozdělení Jeruzaléma nepřeje, takový dojem se u světových médií snaží vyvolat Izraelci.

Otázka Jeruzaléma je zkrátka mnohem složitější než rovnice Židé proti Arabům. A to je přitom jen jedním z mnoha ožehavých témat, na kterých se nejsou blízkovýchodní vůdci už šest desítek let schopni dohodnout.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme