Jaká je Ukrajina rok po Oranžové revoluci?

Ukrajina dnes slaví první výročí Oranžové revoluce, nově pojmenované jako Den svobody. Na Majdaně, hlavním kyjevském náměstí, se sešly desetitisíce lidí s oranžovými symboly. Oslavy revoluce odstartoval koncert populárních skupin, poté následovalo vystoupení politiků, včetně tandemu Tymošenková-Juščenko, který se ale nedávno rozpadl. Jak vypadá Ukrajina přesně rok po revoluci?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Kyjevě | Foto: EBU

Ukrajinská ekonomika se během roku zpomalila, lehce zamrzly zahraniční investice, lidé ale získali svobodu. To je pro ně to nejzásadnější, i když jsou vývojem v zemi trochu zklamaní.

"Nejdůležitější je, že revoluce zachovala na Ukrajině demokracii, nastavila směr k Evropě a jejím hodnotám. Pokud tuto šanci Ukrajina nepromarní, může dosáhnout za pět až sedm let skvělých výsledků," říká poradce prezidenta Juščenka, bývalý vicepremiér Ruska, Boris Němcov.

Přední ukrajinský politolog Oleksander Letvěněnko ale jeho optimismus trochu brzdí. "Na druhou stranu je ale nutné dodat, že za rok od revoluce neproběhly všechny změny tak radikálně, jak všichni očekávali. Svou vinu na tom má i společnost, která pro to udělala velmi málo," tvrdí Letvěněnko.

Nejspokojenější jsou tak novináři, protože na Ukrajině vymizela cenzura. Platí zde svoboda slova. "Bohužel jsme teprve na začátku cesty. Zcela nezávislý sdělovací prostředek u nás zatím není, ale je tu dobrá vůle majitelů médií nebo redaktorů se k něčemu takovému přiblížit. To je zásadní změna," říká Roman Skripin, šéfredaktor televizní stanice Pátý kanál.

Evropská unie dnes Kyjevu popřála hezké oslavy výročí revoluce a dodala, že bude i nadále podporovat reformy směřující k demokracii.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme