Indonésii zasáhlo zemětřesení s epicentrem v oceánu. Otřesy lidé cítili až v hlavním městě Jakartě

Oblast u indonéských ostrovů Jáva a Sumatra v pátek zasáhlo zemětřesení dosahující téměř sedmi stupňů. Úřady vydaly varování před tsunami a vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí v provincii Banten na ostrově Jáva, aby se okamžitě evakuovali do výše položených míst. Informace o případných obětech či materiálních škodách se podle agentury Reuters zatím neobjevily. Úřady posléze varování před tsunami zrušily.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se při zemětřesení shromáždili na ulicích | Foto: Antara Foto | Zdroj: Reuters/

Americká geologická služba USGS oznámila, že zemětřesení mělo sílu 6,8 stupně. Epicentrum se nacházelo 151 kilometrů od provincie Banten na jihozápadním pobřeží Jávy a otřesy vycházely z hloubky 42,8 kilometru.

Silné otřesy byly cítit i v Jakartě, kde lidé vybíhali z kancelářských budov na ulici. „Lustr se tak kymácel, že jsem ze svého bytu v 19. poschodí utekla,“ řekla agentuře AFP padesátnice Elisa. „Všichni prchli. Byl to opravdu silný otřes, nahnal mi strach,“ dodala.

„Ramínka na šaty se třásla. Vyděsilo mě to, utekla jsem na schodiště,“ vylíčila další obyvatelka Jakarty Rosa, kterou cituje stanice BBC.

Jakarta do 30 let pod vodou? Indonésie plánuje změnit hlavní město, to současné se potápí

Číst článek

„Bylo to tak děsivé,“ řekla agentuře Reuters Gustiani Pratiwiová, která nesla dvě děti u obytného domu v Jakartě, když ucítila silné otřesy.

„Byla tady velká panika,“ poznamenala Sandi z pláže Carita v provincii Banten na ostrově Jáva. Tato oblast loni v prosinci patřila k místům, která zasáhla vlna tsunami způsobená sopkou Anak Krakatoa.

Indonésie je rozsáhlé souostroví se zhruba 260 miliony obyvatel. Jsou tam častá zemětřesení a sopečné erupce, neboť oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu. Tak se nazývá pásmo kolem Tichého oceánu s množstvím vulkánů a zlomových linií.

Nejničivější pohromu v nedávné historii představovalo zemětřesení o síle 9,5 stupně, které oblast zasáhlo 26. prosince 2004. Následovala po něm mohutná vlna tsunami, která v oblasti Indického oceánu zabila asi 226 tisíc lidí. Více než 126 tisíc obětí na životech bylo v Indonésii.

Loni v září tsunami zasáhla město Palu a okolí na ostrově Sulawesi a zabila tisíce lidí. V prosinci následovala tsunami vyvolaná výbuchem sopky Anak Krakatoa, která si vyžádala nejméně 430 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme