Jako černoška se cítím od pěti let, hájí se americká aktivistka Doležalová

Jak by se měl člověk identifikovat - na základě barvy pleti, podle kulturní příslušnosti nebo podle vlastního pocitu? O těchto otázkách se živě debatuje ve Spojených státech. Diskusi rozpoutal případ aktivistky za občanská práva Rachel Doležalové. 37letá žena podle všeho léta lhala o tom, že je černoška, přestože je podle rodičů běloška a její kořeny sahají do Evropy, mimo jiné i do Německa a Česka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rachel Doležalová vystoupila v ranním vysílání televize NBC

Rachel Doležalová vystoupila v ranním vysílání televize NBC | Zdroj: ČTK

O svém jednání dnes Rachel Doležalová vůbec poprvé veřejně promluvila v ranním vysílání televize NBC. Mimo jiné řekla, že jako černoška se cítila a cítí zhruba od svých pěti let. Už jako malá prý kreslila samu sebe hnědou pastelkou, a ne oranžovou nebo růžovou.

Případ ve Spojených státech vyvolal velkou pozornost, protože Doležalová byla velmi respektovanou aktivistkou na poli občanských práv a také vysokoškolskou pedagožkou. Ve státě Washington stála v čele pobočky Národní asociace, která hájí občanská práva lidí jiné barvy pleti.

Přehrát

00:00 / 00:00

V USA se debatuje o případu aktivistky Rachel Doležalové, která zřejmě lhala o tom, že je černoška. Více od zpravodajky ČRo Lenky Kabrhelové

Její podvod vyšel najevo minulý týden a od té doby ve Spojených státech vyvolává veřejnou diskusi. Biologičtí rodiče Rachel Doležalové minulý týden potvrdili, že jejich dcera je běloška, které v žilách kromě 'evropské' krve koluje i malá část krve indiánské.

Médiím také předali fotografie Rachel z dětství, na nichž je zachycená s bílou pletí, světlými vlasy a pihami, nikoli s tmavší pletí a kudrnatými hnědými vlasy, které nosí nyní.

Rachel Doležalová je respektovanou aktivistkou na poli obhajoby menšin jiné barvy pleti | Foto: Reuters

Kauza se už promítla i do její profesní kariéry. Včera Rachel Doležalová ohlásila, že odstupuje z pozice prezidentky pobočky Národní asociace ve Spokane ve státě Washington. Univerzita, na které aktivistka působila jako profesorka afroamerických studií, už oznámila, že Doležalovou nezaměstnává.

Reakce na celý případ jsou ve Spojených státech velmi rozporuplné. Část černošské komunity se Doležalové zastává s tím, že odvedla obrovský kus práce. Podle mnohých doslova vdechla nový život pobočce Národní asociace, kterou vedla.

Lidé vyjvyjadřují podporu Rachel Doležalové před pobočkou Národní asociace ve Spokane | Foto: Reuters

Na druhou stranu se však vyjevují další a další přinejmenším sporné momenty. Deník New York Times například dnes píše o tom, že několik let předtím, než o sobě Rachel Doležalová začala tvrdit, že je černoška, údajně žalovala Howardovu univerzitu ve Washingtonu, historicky černošskou školu, kvůli rasové diskriminaci proti její, tehdy ještě bělošské osobě.

To vše vyvolává další otázky a nepřidává Doležalové na důvěryhodnosti.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme