Jako chlapec neměl co jíst. Teď vyvinul aplikaci, která v Africe může pomoci v boji s hladem

Nakrmit hladové v Africe v dnešním světě pomáhá i internetová aplikace. Vyvinul ji nigerijský softwarový inženýr a podnikatel Oscar Ekponimo, který sám v dětství zažil, co to znamená nemít dost jídla. Rozhodl se proto, že s hladem musí něco udělat. Nedostatek potravin podle OSN trápí přes 200 milionů Afričanů, přímo v Nigérii pak kvůli konfliktu s radikálními islamisty hrozí hladovění desítkám tisíc dětí. 

Abuja/Lagos Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Ekponimo, mladý softwarový inženýr a autor aplikace Chowberry

Oscar Ekponimo, mladý softwarový inženýr a autor aplikace Chowberry | Zdroj: CNN

Autor aplikace Chowberry Oscar Ekponimo nesedí jen u počítače, ale spolu se svými lidmi také obchází obchody. Tam hledá potraviny, které se blíží konci doby trvanlivosti, ale ještě by se daly bez problémů sníst. Vadí mu, že spousta z nich místo toho skončí na smetištích. On sám trpěl hladem v dětství, když jeho otec dostal mrtvici a přišel o práci.

„Živě si pamatuju, jak bylo těžké dostat se ke zdravému a kvalitnímu jídlu. Byli jsme bez něj i celý den, dva. To ovlivnilo mé myšlení i mé studium. Vždycky jsem si říkal, že v budoucnu chci tento problém vyřešit a využiji svých schopností a dovedností, abych zajistil, že nikdo další už neprojde tím, čím já."

Aplikace propojuje supermarkety a charity, aby mohly vyřazené potraviny brzy se slevou koupit a předat je třeba dětským domovům nebo chudým. Chowberry nabízí cereálie, sušenky, ale i olej nebo mléko. Pomoc ocenila i vdova a matka tří dětí Ugwu Chizobaová.

Aplikace Potraviny na pranýři slaví úspěch. V mobilech ji má už 30 tisíc Čechů

Číst článek

„Je pro mě opravdu těžké nakrmit rodinu, protože nemám práci. Své děti uživím jen s pomocí dalších lidí. Teď se moje situace zlepšila."

Ekponimo už loni za aplikaci dostal cenu společnosti Rolex pro podnikatele, kteří se nebojí postavit velkým výzvám. Doufá, že lidé přestanou vnímat datum trvanlivosti jako datum, kdy je třeba jídlo vyhodit do koše. S projektem začal ve dvou nigerijských velkoměstech - Lagosu a Abuji, ale rozšířit ho chce i jinam.

„Do konce příštího roku chceme pomoct k cenově dostupným potravinám 50 až 100 tisícům domácností. Dlouhodobě si přejeme, aby to bylo ještě víc. Myšlenka je jednoduchá - ucpat díru, která je v potravinovém řetězci, a to, co by mohlo skončit v koši, dostat k těm, co to nejvíc potřebují."

V Nigérii se vypěstuje zhruba 1,5 milionu tun rajčat ročně, ale skoro polovina z nich nikdy nikoho nenakrmí. Na celém světě se podle OSN vyhodí asi třetina vyrobených potravin. Při jejich rozkladu se podle autora Chowberry uvolňují skleníkové plyny, nemluvě o zbytečně spotřebované energii, vodě a palivu použitých při pěstování, skladování a dopravě.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme