Jako na dětském hřišti. Palác Europa pro summity EU je hotový

Summit Evropské unie se ve čtvrtek v Bruselu naposledy schází ve staré budově, která nese jméno vlámského filozofa Justuse Lipsia. Od příštího roku budou premiéři a prezidenti členských zemí jednat v nové budově, která vyrostla hned vedle té současné a dostala jméno Europa. Hostit bude i schůzky unijních ministrů. Zatímco ti si musí na jednání v novém paláci počkat, obyvatelé Bruselu se do něj už mohli podívat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér je pestrobarevný | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

První, co každého při vstupu do prosklené budovy upoutá, je obří lesklá baňka nebo váza uprostřed atria, která jakoby podpírala celý mnohapatrový moderní komplex. Oficiálně autoři centrální a nejdůležitější část budovy pojmenovali Lucerna. Údajně proto, že po setmění září z útrob na „evropskou“ čtvrť Bruselu.

Žádné mávání vlajkami a jen 20 dotazů. Evropský parlament si schválil přísnější pravidla

Číst článek

„Ten tvar vychází z našich potřeb a stavebních možností na tomto místě. Jednak jsme potřebovali místnosti o různých velikostech k různým formátům jednání a zároveň bylo nutné, aby budova měla co nejužší základnu. Aby byla lehčí a nezatěžovala tolik tunel, na kterém stojí,“ popsal důvody vzniku netradičního útvaru uvnitř bruselské Europy Romain Sadet z tiskového odboru Rady Evropské unie.

„Europa je u země užší, postupně se rozšiřuje a nahoře se zase zužuje. Tam je sál, kde se budou konat večeře lídrů během summitu,“ popisuje Sadet. Důvody stěhování jsou podle něj prozaické. Stará budova nebyla koncipovaná na tolik států v Evropské unii a na zhruba 6000 schůzek, které ročně hostí. Ve starém sídle ale část aparátu zůstane.

Nejdůležitější část budovy - prosklená baňka Lucerna | Foto: Filip Nerad

Nestěhujeme se, ale rozšiřujeme

„Nová budova se propojí s tou starou, kde zůstane většina administrativy Rady nebo tiskové centrum. Ve skutečnosti se tak nestěhujeme, ale rozšiřujeme, protože už jsme se do paláce Justus Lipsius nemohli vejít,“ vysvětluje Romain Sadet.

Stará budova vyrostla v době, kdy Evropská unie měla jen 12 členů. O výstavbě nové podle Sadeta rozhodly hlavy států v roce 2004, kdy se unie rozrostla o 10 nových členů a vznikla potřeba mít modernější a bezpečnější budovu pro pořádání summitů.

Srdcem centrální Lucerny i celé nové budovy je velký jednací sál pro zasedání premiérů a prezidentů členských zemí. Každého na něm asi nejvíc zaujme výzdoba podlahy a stropu, které jsou stejně jako další části interiérů pokryté pestrobarevnými čtverci. Podle tvůrců to má vytvořit mnohem vřelejší a optimističtější atmosféru rozhovorů než ve starém tmavém jednacím sále.

„Vypadá to tu skoro jako na dětském hřišti,“ tvrdí Belgičanka Virginie, která si budoucí dějiště evropských summitů přišla prohlédnout s celou rodinou.

Podle jejího syna působí jednací místnost radostně. Věří, že pestré barvy politiky rozveselí a zvednou jim náladu během dlouhých jednání. Při nich budou na rozdíl od staré budovy unijní lídři sedět za kulatým stolem, a budou tak na sebe přímo vidět.

Palác za devět miliard

„Na konci prosince se tu setkají velvyslanci členských zemí. První jednání ministrů tady bude v polovině ledna a první summit hlav států a vlád pak v březnu,“ nastínil Romain Sadet nejbližší program v nové budově, která stojí hned naproti ústředí Evropské komise.

Europa - nová bruselská budova pro summity EU | Foto: Filip Nerad

Dokončení nového sídla summitů se ale neobešlo bez problémů. Protáhlo se o několik let a také původní rozpočet narostl v přepočtu o zhruba 2 miliardy korun na celkových téměř 9 miliard. Skutečné náklady na výstavbu navíc budou teprve vyčísleny.

Navzdory tomu, že kvůli budování Europy byla bruselská „evropská“ čtvrť okolo Schumannova náměstí dlouhé roky jedním velkým staveništěm a vyžádalo si mnohem víc peněz z evropského rozpočtu, odcházeli obyvatelé belgické metropole z prohlídky spokojeni.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme