Jako škrábání nehtů na tabuli. Agentura zveřejnila záznam akustického útoku na ambasádu USA na Kubě

Zní to jako cvrkání hromady cvrčků nebo škrábání nehtů na školní tabuli. Co způsobilo takový vysoký tón, ptá se agentura Associated Press. Ta totiž získala záznam zvuku, který někteří zaměstnanci americké ambasády na Kubě slyšeli na konci srpna.

Tento článek je více než rok starý.

Havana / Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ambasáda v Havaně na Kubě.

Americká ambasáda v Havaně na Kubě. | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Samotná pětivteřinová nahrávka není zdraví nebezpečná, může být však nepříjemná. Lékaři neznají žádný zvuk, který by při běžném nedlouhodobém a nehlasitém poslouchání mohl jakkoliv poškodit zdraví.

Američané na Kubě byli terčem akustického útoku, píše AP. Poškozený sluch má 16 členů ambasády

Číst článek

Jaké zařízení zvuk vydalo, ovšem dosud není známo. Zaměstnanci americké ambasády uvedli, že byli zvukem zasaženi při „extrémní hlasitosti“. Zda tedy existuje přímé spojení poškození sluchu zaměstnanců s tímto zvukem, není jasné.

Nahrávky z Havany byly poslány na analýzu americkému námořnictvu, které má pokročilé nástroje k rozboru akustických signálů. Nahrávky současně dostaly i bezpečnostní složky.

Námořnictvo ani mluvčí ministerstva zahraničí se k nahrávce a její autenticitě nijak nevyjádřili, uvádí AP.

Agentura zkoumala několik nahrávek pořízených za různých okolností v Havaně a všechny spojuje vysoký tón. Zaměstnanci, kteří nahrávku slyšeli se shodují, že právě takový zvuk je zasáhl na ambasádě. „To je ten zvuk,“ cituje jednoho z nich agentura.

Agenturou zveřejněná nahrávka je digitálně upravená tak, aby byl snížen šum v pozadí a vysoký tón byl zřetelný.

Při akustickém útoku odejděte jinam

Po důkladném zkoumání agentura uvedla, že zvuk se neskládá pouze z jednoho konstantního tónu, ale hned z několika o různých frekvencích.

„Je tam asi dvacet špiček a zdá se, že jsou zhruba stejně rozmístěné. Každá špička má jinou frekvenci,“ říká Kausik Sarkar, akustický expert a profesor na Univerzitě George Washingtona.

Kubánské úřady nesdělily, zda s nimi americké úřady nahrávky sdílely. Spojené státy zároveň varovaly zaměstnance, že v případě zásahu akustickým útokem by se měli přesunout na jiné místo. A to z důvodu, že je zdroj nebude pronásledovat.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme