Jaký je vlastně postoj OSN k Iráku?

Irácké dokumenty o jeho zbrojním programu dorazily do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni a do sídla OSN v New Yorku. Rada bezpečnosti překvapivě rozhodla, že kompletní kopie rozsáhlé zprávy o irácké výzbroji dostane všech pět stálých členů Rady Bezpečnosti OSN. Mimo jiné i o tom hovořil před chvílí Vít Pohanka s šéfredaktorem iráckého vysílání stanice Svobodná evropa/Rádio svoboda Kamranem Al-Karadaghim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přílet inspektorů OSN do Bagdádu | Foto: ČTK/AP

Odborníci ze Spojených států, Ruska, Francie, Číny a Velké Británie tedy nyní nemusejí čekat na oficiální překlad a mohou irácké materiály okamžitě začít studovat, aniž by z nich byly vyřazeny obzvlášť citlivé pasáže. Lze to podle Kamrana Al Karadaghiho chápat jako přitvrzení postoje vůči Iráku ze strany Rady bezpečnosti?

Kamran Al-Karadaghi: Mohlo by to tak být chápáno - na druhou stranu toho může Irák využít jako tah proti Spojeným státům a Velké Británii. Materiál teď budou studovat také ruští, čínští a francouzští odborníci - a Irák tyto země pochopitelně považuje za přátelštěji nákloněné než jsou Američané a Britové. Takže si nemyslím, že proti tomu bude Bagdád cokoli namítat a nakonec jde o rozhodnutí Rady bezpečnosti, a proti tomu ani nemůže Irák nic namítat - nebo by alespoň jeho případný protest neměl žádný účinek.

Rada bezpečnosti žádala od Iráku přesnou a detailní zprávu o jeho výzbroji - materiál dodaný včera OSN a Mezinárodní agentuře pro jadernou bezpečnost má ale asi 12 000 stran, další informace jsou na kompaktních discích - jenom utřídit takový materiál na podstatné a nepodstatné informace nebude asi snadný úkol. Není to ze strany Iráku taktický tah, kterým se snaží získat čas?

Dosavadní postup Iráku v souvislosti s inspekcemi byl takový, že proti všemu protestoval a potom ustoupil a potom se pokoušel uplatnit zdržovací taktiku. V rámci téhle taktiky se Iráčané zatím obvykle snažili rozdělit Radu bezpečnosti OSN. A do toho zapadá i rozsah zmíněného materiálu - myslím, že v něm bude mnoho matoucích informací a to vše je součást hry: Rusové na základě dodaných materiálů něco řeknou, Američané budou tvrdit něco jiného - jinak se na to budou dívat Francouzi. Myslím si proto, že je to vypočítavý krok irácké vlády.

V Iráku je od včerejška 42 zbrojních inspektorů a někteří novináři na místě hovoří o tom, že jejich úkol je nad lidské síly a že jejich úsilí může působit snad až komicky - jaký je váš názor?

Kamran Al-Karadaghi: No, ono to opravdu působí surreálně a z minulosti víme, že je téměř nemožné najít zbraně hromadného ničení v tak velké zemi, jako je Irák. Bez ohledu na to, kolik inspektorů máte, byste potřeboval na řádné inspekce celá léta. Irácká vláda se také z minulých inspekcí hodně poučila a ví, jak podezřelá zařízení skrývat. Inspektoři UNSCOMu v devadesátých letech věděli, že Irák vyvíjí biologické zbraně. Bagdád to popíral a vyšlo to najevo až poté, co emigroval zeť Saddáma Husajna do Jordánska a zveřejnil to. Takže jsem dost skeptický, že by současní inspektoři něco našli a nezáleží na tom, jak dlouho tam zůstanou.

Tisk - zejména americký - přišel už s informacemi, že k útoku na Irák dojde bez ohledu na výsledek inspekcí někdy v lednu nebo v únoru - co vy si o tom, jako Iráčan - byť žijící v exilu - myslíte?

Kamran Al-Karadaghi: Irácká exilová komunita věří, že tentokrát je to jiné. Většina je toho názoru, že Američané opravdu udeří a pokusí se změnit irácký režim nehledě na informace inspektorů. Pak je tu menšina Iráčanů v exilu, kteří jsou toho názoru, že Američané budou prezentovat dosavadní ústupky Bagdádu, jako vítězství, kterého dosáhli pod hrozbou použití síly. Takže Iráčané žijící v zahraničí jsou do určité míry zmateni a neví, jaký další krok bude následovat.

Markéta Kaclová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme