Jamajka a Haiti se připravují na zatím nejsilnější hurikán roku. USA evakuují Guantánamo

Hurikán Matthew se blíží k Jamajce a Haiti. Ostrovy naplno zasáhne až v pondělí, ale první první deště mají přijít už během neděle. Meteorologové proto očekávají záplavy a sesuvy půdy. Zároveň varují, že hurikán může ohrozit lidské životy. Rychlost větru dosahuje asi 220 km/h a svou sílu si zřejmě zachová. Spojené státy už kvůli hurikánu začaly s evakuací porsonálu základy Gantánamo na Kubě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán | Foto: Fotobanka Pixabay

Matthew na Jamajce zřejmě zasáhne hlavní město Kingston, oblíbené turistické resorty i jedinou ropnou rafinerii na ostrově. Jamajčané zatím nakupují zásoby a snaží se na bouři připravit své domy.

Vláda chystá evakuaci jižního pobřeží, jak potvrdil premiér Andrew Holness. „Někteří budou vzdorovat, ale ve svém vlastním zájmu se musí podřídit. Pomůže to ušetřit zdroje v době, kdy budou záchranné složky reagovat jen těžko.“

V oblasti Atlantiku panuje neobvyklé počasí. První letošní hurikán vznikl už v lednu

Číst článek

Matthew je zatím nejsilnějším letošním hurikánem v Atlantském oceánu. Překonává i bouři Gilbert z roku 1988, která na Jamajce zabila 49 lidí a způsobila nejhorší škody v moderní historii země. Premiér Holness ale ujišťoval, že tentokrát bude Jamajka lépe připravená a následky by proto neměly být tak velké.

Hurikán míří na Kubu

Z Jamajky a Haiti bude hurikán pokračovat dál na sever. Kuba už vyhlásila pohotovost ve čtyřech východních provinciích, na bouři se připravuje třeba druhé největší město ostrova Santiago de Cuba.

USA začaly kvůli silnému hurikánu Matthew evakuovat část personálu a rodiny vojáků ze základny Guantánamo an Kubě. Na základně je 5500 lidí, k nimž patří 61 osob uvězněných za terorismus. Mluvčí základny Julie Ann Ripleyová řekla, že byla vyhlášena povinná evakuace pro všechny, jejichž přítomnost není nezbytná, a také pro 700 příslušníků rodin vojáků. Zbývající se mají přesunout do připravených úkrytů.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme