Světové skautské jamboree komplikují vedra. Setkání už kvůli horku opouští největší, britská výprava

Čtyři tisíce britských skautů kvůli horku předčasně odjíždí ze Světového skautského jamboree v Jižní Koreji. V Sae-Man-Gemu teploty přes den stoupají nad 35 stupňů Celsia a doprovází je také vysoká vlhkost. Neochladí se ani v noci. Skauti těmto podmínkám čelí různě – někteří se raději ubytovávají v klimatizovaných hotelech, jiní rovnou míří zpět domů.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část britské výpravy se vrací kvůli vlně veder v Jižní Koreji zpátky domů

Část britské výpravy se vrací kvůli vlně veder v Jižní Koreji zpátky domů | Zdroj: Reuters

Naopak čeští skauti prozatím zůstávají na místě, domů se podle svých slov nechystají. „Zatím se domů nechystáme, situaci monitorujeme. Jak jsem říkal, naši účastníci jsou veselí a užívají si to, navzdory vedrům,“ uvádí šéf české výpravy na Světové skautské jamboree Radomír Švihel.

Jeho tým pravidelně jedná s korejskými organizátory o zlepšení situace na místě. Podle české výpravy totiž řada věcí nebyla připravená tak, jak je na podobných velkých skautských akcích zvykem.

Do organizace akce se vložila Světová skautská organizace (WOSM). Ta v sobotu vyzvala Jižní Koreu, aby setkání skautů přerušila. Informovala o tom agentura AP, podle které už tábořiště jabmoree začaly opouštět tisíce britských skautů, kteří tvoří největší výpravu.

Americká výprava se pak z velké části přesune na americkou základnu Humphreys v Jižní Koreji, píše agentura Reuters. Ze setkání se pak stahují i desítky skautů ze Singapuru.

Rána organizátorům

Asijská země zažívá léto, které patří k nejteplejším za poslední roky. Teploty na jihu Jižní Koreje, kde se shromáždění koná, dosahují 35 až 38 stupňů. Kvůli horkům už se udělalo nevolno několika stovkám účastníků skautského setkání. 

V Jižní Koreji začalo skautské jamboree. Češi tam představí podsadový stan i turistické značení

Číst článek

Proto WOSM informovalo, že pokud se organizátoři rozhodnou v akci pokračovat, měli by se ujistit, že udělají vše, aby vyřešili problémy způsobené vlnou veder tím, že do celé akce vloží dodatečné finanční i lidské zdroje.

Organizátoři by se měli podle jihokorejské agentury Jonhap setkat v sobotu, aby projednali, zda v akci pokračovat, zrušit ji nebo omezit její rozsah. Podle původního plánu totiž mělo setkání skončit až 12. srpna.

Odstoupení amerických a singapurských skautů je novou ranou pro organizátory a jihokorejskou vládu, která v pátek slíbila více cisteren s vodou, klimatizované prostory a zdravotníky ve snaze akci zachránit, podotkl Reuters. Podle AP rovněž organizátoři zrušili aktivity vyžadující těžkou fyzickou námahu.

Na akci se vypravilo kolem 40 tisíc účastníků z více než 150 zemí, včetně 413 lidí z Česka. Mluvčí organizace Junák - český skaut před několika dny ČTK informovala, že nikdo z české výpravy zdravotními potížemi netrpěl. České velvyslanectví v Koreji nicméně pomohlo části českých skautů se zajištěním náhradního ubytování, jídla, pití, autobusů a dalších potřeb. Tábořiště bylo zprvu nepřipraveno, uvedla ambasáda na svém facebooku.

Skautské setkání jamboree v Jižní Koreji ohrožují vysoké teploty. Světová organizace skautského hnutí už vyzvala k ukončení akce, tisíce účastníků odjíždějí kvůli obavám o zdraví | Foto: Petr Kalousek | Zdroj: Junák – český skaut

Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme