Comeyho kniha o Trumpovi dorazila na pulty. Republikáni se mezitím snaží autora znevěrohodnit

Donald Trump letos už podruhé motivoval Američany, aby místo do postele zamířili o půlnoci do knihkupectví. Po lednové knize Oheň a hněv vyšla v úterý ve Spojených státech další publikace, která odhaluje zatím neznámé detaily Trumpova prezidentství a na kterou se stála fronta už v noci před vydáním. Napsal ji James Comey a popisuje v ní mimo jiné okolnosti, za kterých ho prezident Trump před rokem propustil z funkce šéfa FBI.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Comeyho memoáry v knihkupectví nedaleko Bílého domu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Za minutu bude americká půlnoc, kdy skončí embargo a prodavači vytahují ze skladu těžké papírové krabice.

Nesou je k pokladně a vybalují několik set výtisků černě laděné knihy, na které se leskne nápis Vyšší věrnost. V knihkupectví u náměstí Dupont nedaleko Bílého domu jako první obrací stránky mladík Philipp v kostkované košili a s pivem z místního baru v ruce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už několik dní létají mezi Donaldem Trumpem a bývalým šéfem FBI Jamesem Comeym hromy a blesky. A to kvůli knize, která se na pulty dostala před několika hodinami. V knihkupectví nedaleko Bílého domu natáčel Jan Kaliba

„Ano, přišel jsem o půlnoci, proč by ne. Proč bych neměl chtít být mezi prvními, kdo si přečtou knihu, co vypráví o zkušenostech bývalého šéfa FBI? Proč bych neměl být zvědavý na exkluzivní svědectví toho, jak šílený a hrozný je náš prezident?“ směje se.

Philipp takhle nakupuje letos už podruhé. Když se v lednu začínal prodávat třaskavý bestseller Oheň a hněv, stál tu v půlnoční frontě taky. Teď je zástup o mnoho skromnější a výtisků jsou stovky, takže tentokrát okamžité vyprodání zásob nehrozí, byť pro odpůrce Donalda Trumpa mají obě knihy společné lákadlo - vykreslují ho, byť každá jiným způsobem, jako osobu, která není způsobilá pro úřad prezidenta.

„Doufám, že tohle je jiný druh knihy. Oheň a hněv jsem si taky koupila hned v den vydání a byla jsem zklamaná, bylo to na můj vkus dost bulvární. Comeyho knihu si nepořizuju, abych se stavěla na jeho stranu, nebo na Trumpovu. Chci ji, protože se o ní všude mluví a protože žijeme v zajímavých časech a pro moje děti může být za 20 let výmluvným dokumentem své doby. Takže si ji jdu koupit a pak pěkně domů spát,“ těší se právnička Elen při listování svým úlovkem.

Až se do něj ponoří, dočte se, jak bývalý šéf FBI popisuje prezidenta coby programového lháře, který řídí administrativu ve stylu mafiánského bosse, vyžaduje od spolupracovníků věrnost, což je mu podle Comeyho víc než vztah k pravdě a morálce.

Donald Trump, jak je jeho zvykem, vytáhl na svou obranu také silný kalibr - podle něj je lhářem James Comey a kromě toho také slizounem a nejhorším ředitelem FBI v historii.

Šíření Wolffovy knihy Oheň a hněv se Donald Trump neúspěšně pokusil zastavit právní cestou. Na tu v úterý vydanou jdou republikáni jinak - jejich federální výbor už v předstihu spustil webové stránky Prolhaný Comey, kde se snaží autora znevěrohodnit.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme