Exšéf FBI Comey porušil předpisy, když zveřejnil obsah jednání s Trumpem, konstatuje inspekce

Někdejší ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey porušil předpisy instituce a také pracovní smlouvu, když si ponechal a umožnil zveřejnit své záznamy o schůzce s prezidentem Donaldem Trumpem. Ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek to podle agentury AP tvrdí inspekce ministerstva spravedlnosti. Ministr spravedlnosti William Barr ale již dříve rozhodl, že Comey v této věci stíhán nebude.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Comey před Senátem | Zdroj: Reuters

Comey si po jednání s Trumpem vždy pořizoval poznámky o obsahu diskuze. Část záznamů poskytl svému příteli Danielu Richmanovi, který působí jako profesor práva na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, aby je předal novinářům.

Exnáměstek ředitele FBI: Prezident Trump mohl propuštěním Comeyho spáchat trestný čin

Číst článek

Od tohoto kroku si Comey sliboval urychlené jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruskou roli v amerických prezidentských volbách.

Richman část poznámek předal listu The New York Times, který následně napsal, že Trump vyzval Comeyho, aby zastavil vyšetřování tehdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho utajovaným ruským vazbám.

O Comeyho poznámky následně projevily zájem FBI a také kongresové výbory, které se ruskou kauzu rovněž zabývaly.

Trump Comeyho za jeho postup tvrdě kritizoval a o bývalém šéfovi FBI tvrdil, že donáší novinářům. Ve čtvrtek zveřejněná zpráva inspekce uvádí, že Comey nedostál odpovědnosti nešířit citlivé informace, čímž se stal nebezpečným příkladem pro ostatní zaměstnance FBI. Inspekce také Comeymu vytkla, že FBI po svém propuštění neoznámil existenci záznamů, které měl doma v trezoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme