James Murdoch znovu popřel, že věděl o odposleších v News of the World

Kauza ilegálních odposlechů telefonů redakcí nedělního listu News of the World opět hýbe Británií. Před parlamentním výborem v Londýně dnes znovu vypovídal předseda mediálního koncernu News International James Murdoch. Otázky mu kladli poslanci, kteří nebyli spokojeni s jeho prvním vystoupením v červenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Murdoch vypovídá před parlamentním výborem v Londýně | Zdroj: Reuters

Tehdy tvrdil, že o odposleších nic nevěděl. Od té doby však vyšlo najevo několik nových podrobností, které se s jeho červencovou výpovědí neslučují. Murdoch ale na původní výpovědi trval i dnes.

Předseda mediálního koncernu News International se úvodem znovu omluvil za ilegální odposlechy. Otázky poslanců měly vysvětlit nesrovnalosti mezi výpovědí Jamese Mudrocha v červenci a výpověďmi ostatních vedoucích pracovníků nedělních novin News of the World. Ty byly kvůli skandálu zastaveny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slyšení s Jamesem Murdochem sledoval také spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milan Kocourek

V červenci Mudroch vypovídal, že nevěděl vůbec nic o plném rozsahu ilegálního odposlechu a že mu nikdo neukazoval důležitý e-mail, který na skutečnost upozorňoval. Před výborem dnes na své červencové výpovědi rezolutně trval a dokonce obvinil dva pracovníky listu, bývalého šéfredaktora a bývalého hlavního zpravodaje, že ve svých výpovědích parlament oklamali.

Jeho výpověď ovšem vůbec neuspokojila člena výboru, labouristického poslance Toma Watsona. Ten Mudrocha obvinil, že je prvním šéfem mafie, který v Británii řídil zjevně regulérní podnik. Murdocha výrok velmi rozzlobil a žádal předsedu výboru, aby poslance Watsona disciplinoval.

ČTĚTE TAKÉ: James Murdoch o odposlechu News of the World věděl, ukazují nové důkazy

James Mudroch byl pak dotázán, zda tedy souhlasí s tím, že noviny News of the World neměl jako šéf pod kontrolou, což Murdoch popřel.

Zdůraznil také, že list News of the World byl pro jeho obří mezinárodní koncern News International jen malá ryba, které nevěnoval příliš velkou pozornost. Uznal ale, že to byla chyba.

Zatímco během červencové výpovědi spolu se svým otcem Rupertem vystupoval James Murdoch velmi sebevědomě, dnes ztrácel nervy a často se opakoval.

ČTĚTE TAKÉ: Britský list News of the World končí kvůli skandálu s odposlechy

„Připadalo mi, že se příliš vymlouval na své podřízené, kteří mu měli říci mnoho věcí, které mu neřekli, a měli mu ukázat mnohem více e-mailů a dalších dokumentů, což neučinili. Na mě osobně působil dojmem člověka, který jak se říká bez přestání zatloukal,“ myslí si spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milan Kocourek.

Názory komentátorů na roli Jamese Murdocha v aféře odposlechů se různí. Podle nich existují tři možnosti – o plném rozsahu ilegálních odposlechů v redakci skutečně nevěděl, věděl o nich, ale zapíral, anebo je neschopným manažerem, protože o nich vědět měl.

Milan Kocourek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme