Macron ve Francii zapůsobil jako pověstný krysař. Vyluxoval levici i pravici, míní politolog Eichler

Jan Eichler působí jako výzkumný pracovník Ústavu pro mezinárodní vztahy a oboru se věnuje také jako pedagog pražské Vysoké školy ekonomické. Jeho navrženou profesuru zamítl prezident Miloš Zeman s poukázáním na Eichlerovu aktivní komunistickou minulost. Eichler byl hostem pořadu Osobnost Plus.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Diskutoval jsme o tom se svými přáteli ve Francii a třeba významný francouzský profesor, světový odborník na kontrolu zbrojení, mi řekl, že si z toho nemusím nic dělat,“ komentuje Eichler fakt, že působil mezi lety 1974 a 1975 jako ideologický pracovník v armádě.

„Jako rodák z Lotrinska má spoustu přátel v Německu a jsou to profesoři, kteří předtím sloužili ve Wehrmachtu. Říkal mi, že znal i americké profesory, kteří létali na bombardérech ve Vietnamu a bombardovali civilní cíle na jejich území,“ dodává,

Francouzský krysař

Odborník na mezinárodní bezpečnostní vztahy, který byl mimo jiné sekretářem vojenského a leteckého přidělence ČSSR v Paříži, hodnotí současné vedení Francie a osobnost prezidenta Macrona. Země se jím prý nechala hrozně ovlivnit.

„Skutečně tam zapůsobil jako ten pověstný krysař. Foukal na píšťalu a oni za ním šli. Vyluxoval socialistickou stranu a zároveň i pravici tvrzením, že jeho hnutí není ani pravicové, ani levicové a ani centristické. Ze všeho má něco. I u nás známe hnutí na tři písmena, které je také pro všechny,“ poznamenává.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Jan Eichler se dotkne také možné íránské jaderné hrozby. „Mám z toho obavu. Viníka vidím v současném americkém prezidentovi, ale samozřejmě i v tom uzavřeném, do značné míry diktátorském režimu v Íránu,“ otevírá téma.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme